7
0
Фото: Brad Kroenig & Karl Lagerfeld
Фото: Brad Kroenig & Karl Lagerfeld

21 століття – час гендерної рівності та прав жінок. Але все ж із суспільної свідомості важко викорінити стереотип незначущості жіночої ролі у чомусь глобальному, всеосяжному. Так, ми знаємо, що значна більшість відомих геніїв світу – чоловіки. Але у кожного з них була своя справжня муза.

ВІН ПОДАРУВАВ ЇЙ ЦІЛИЙ РАЙ

Вона – донька заможного флорентійця Фолько Портінарі. Він – ще поки нічим не знаменитий пересічний хлопець, що посмів закохатися у неї з першого погляду. Її ім’я було відоме на усю Флоренцію – Беатріче Портінарі. Його ім’я стало відомим на увесь світ – Данте Аліг’єрі.

Данте і Беатріче. Художник Генрі Холідей.
Данте і Беатріче. Художник Генрі Холідей

Вперше поет побачив кохання всього свого життя у 9 років на порозі храму, що зараз носить їх імена. Декількох секунд вистачило, аби в чутливій душі митця зародилось справжнє вічне почуття. У своєму творі «Нове життя» Данте описав перше враження про Беатріче так: «Вона постала переді мною, одягнена в найблагородніший червоний колір… опоясана і вбрана так, як це належало її зовсім юному віку».

Хоч Данте так ніколи й не промовив коханій жодного слова, вона назавжди залишилася його любов’ю, його музою. Чоловік присвячував їй вірші, оспівував її красу у своїх сонетах. Він бачив Беатріче ще декілька разів і після кожної такої зустрічі ще довго не міг отямитись від напливу пристрасного натхнення і писав, змальовував, опоетизовував своє кохання. Пізніше Данте дізнався, що її насправді звали Біче, вона вийшла заміж і була щасливою, та для великого митця дівчина завжди була його ніжною Беатріче.

Несподівано Беатріче Портінарі померла, не проживши й 25 років. Після цього Данте присягнувся присвятити усі свої майбутні твори коханій. І чоловік виконав свою обіцянку. Скарбниця світової літератури поповнилась безцінними перлами, найдорожчою з яких є, безсумнівно, «Божественна Комедія». Данте зобразив свою кохану у найвищому колі Раю, і, згідно з сюжетом, саме вона допомогла йому знати справжній сенс життя і смерті.

Аліг’єрі Данте був одружений, але все життя кохав лиш одну жінку, якій подарував цілий Рай.

МУЗА ВЕЛИКОГО ЗАВОЙОВНИКА

Дехто пише коханим сонети, хтось присвячує пісні, а хтось – завойовує цілі імперії. Жозефіна де Богарне, дочка плантатора, вдова і матір двох дітей захопила серце Наполена Бонапарта не гірше, ніж він захопив пів-Європи. Та, на відміну від чоловіка, вона тримала свою владу над його почуттями навіть після смерті.

1987 року Річард Хеффрон зняв міні-серіал "Наполеон і Жозефіна: історія Кохання". У головних ролях Арманд Ассанте і Жаклін Біссет.
1987 року Річард Хеффрон зняв міні-серіал «Наполеон і Жозефіна: історія Кохання». У головних ролях – Арманд Ассанте і Жаклін Біссет

Вони познайомились на світському вечорі і вже після першого побачення стали коханцями. Незадовго Бонапарт запропонував коханій руку і серце та подував сапфіровий перстень з гравіруванням «Це доля». Після кожного вдалого походу, виграної битви імператор не відчував тріумфу. Він згорав від кохання і писав Жозефіні листи: «Якщо ти мене більше не кохаєш, то мені нічого робити на землі».

Жозефіна ж не виявилась надто вірною дружиною. Поки чоловік підкоряв для неї світ, вона підкоряла серця інших чоловіків. І хоч Наполеон знав про її зради, він знаходив у собі сили пробачити дружині. Це було не кохання, а залежність, манія. Та, незважаючи на пристрасні почуття, імператору таки довелося розлучитися з Жозефіною, адже вона не змогла народити спадкоємця, який був необхідний трону.

Бонапарт одружився вдруге, але любовне листування з Жозефіною тривало аж до її смерті. Він дозволив жінці залишити собі титул Імператриці, подарував їй цілі замки і Єлисейський палац. Навіть перед смертю Наполеон Бонапарт у лихоманці шепотів ім’я Жозефіни – жінки, що змогла підкорити імператора.

КОХАННЯ ІЗ КРАЇНИ ЧУДЕС

34278502
Люїс Керрол обожнював фотографувати Алісу

Відома на весь світ дівчинка Аліса із зовсім не дитячої казки насправді була прототипом кохання Люїса Керрола (справжнє ім’я Чарльз Латвідж Доджсон). Її звали Аліса Лідделл, вона була милою дівчинкою, яку обожнював фотографувати письменник (він був другом сім’ї Аліси). Під час однієї із човнових прогулянок Аліса попросила Керрола написати історію й про неї. Так виникла казка про дівчинку, що потрапила у дивний світ, погнавшись за білим кроликом. Люїс Керрол подарував подрузі манускрипт «Пригоди Аліси під землею». Пізніше він вирішив трохи переписати книгу і вона з’явилась у друці у вже відомому нам вигляді.

Цікаво, що у Керрола були любовні почуття до дівчинки. Існують чутки, що він просив руки і серця Аліси у її батьків, коли та трохи підросте. А в одному з віршів із книги «Аліса у Задзеркаллі» письменник згадує ту човнову прогулянку із дівчинкою та її сестрами. Поезія написана у формі акровірша, де перші букви кожного рядка утворюють ім’я його музи – Аліса Плезнс Лідделл.

ОДЯГНЕНА У ЙОГО ПОЧУТТЯ

Ів Сен-Лоран і його муза - Ктрін Денев.
Ів Сен-Лоран і його муза – Катрін Денев.

Для декого музами стають лиш кохані жінки, а когось надихає й безпристрасна краса. Так, у житті відомого модельєра Ів Сен-Лорана було багато прекрасних моделей, але свої найвизначніші творіння він присвятив саме Катрін Денев. Для неї він створив ідеальний образ буржуа-мазохістки у фільмі «Денна Красуня», одягнувши актрису у стримані плаття рівного крою з білими комірцями.

Катрін Денев була не просто моделлю. Ів Сен-Лоран дарував їй свої найкращі, найекспериментальніші роботи, і разом вони підняли цілу революцію французького стилю, вносячи у нього свої, модерні на той час, корективи. Коли дизайнер заявив про свій вихід на пенсію, Катрін Денев заспівала для нього пісню на сцені. До поклону вони вийшли удвох, а на очах у модельєра бриніли сльози.

МУЗИКА ЇХНЬОГО КОХАННЯ

Так можна описати стосунки Пола і Лінди Маккартні. І хоч у житті Пола було багато жінок, саме перша дружина була його світилом на творчому шляху.

Пол і Лінда Маккартні
Пол і Лінда Маккартні

Пол закохався у Лінду, як то кажуть, з першого погляду. Найбільше його тішило те, що жінці не були потрібні його гроші (у дочки адвоката їх було вдосталь).

Він присвячував їй свої пісні, надихався від її кохання. Лінда і Пол грали разом в гурті «Wings». Лінда також писала власні пісні. Саме вона підтримала Пола тоді, коли відомий на весь світ «Beatles» розпався. І саме завдяки цій підтримці Пол знайшов в собі натхнення знову писати музику.

Після смерті дружити музикант випустив цілий диск з її піснями – «Wild prairies» («Дикі прерії»).

КОХАННЯ В КОЛЬОРАХ АКВАРЕЛІ

Чи не однією із найвідоміших жінок-муз, яку просто не можна не згадати, є Гала Далі. Вона була для свого чоловіка не лише джерелом натхнення, а й цілою орбітою, якою рухалась планета його життя і його творчості.

Гала і Сальвадор Далі
Гала і Сальвадор Далі

Гала і Сальвадор були вельми неординарною парою, часом їх називали навіть божевільними. Одного разу, аби вразити жінку, Сальвадор прийшов на побачення у порізаній сорочці, пофарбував пахви синькою, замість одеколона використав запах риб’ячого клею, козячого калу і лаванди, а за вухо заклав квітку герані. Але вони були щасливими разом, по-справжньому щасливими. Художних без кінця малював портрети коханої, підписуючи їх Гала-Сальвадор Далі.

Вона ж була керівником і директором його творчого процесу. Коли Далі вередував і не хотів виконувати замовлення, дружина замикала його в майстерні і не випускала доти, доки він не завершував картину. Гала шукала чоловікові спонсорів, брала на себе частину його справ. Можна впевнено сказати, що левову частку слави Сальвадор Далі досягнув за сприяння своєї дружини. «Я люблю Галу більше матері, більше батька, більше Пікассо і навіть більше грошей», – таку фразу написав Далі на одній із своїх картин, яку присвятив коханій.

Так, можливо, саме чоловіки зробили більшість великих відкриттів, саме чоловіки створили майже всі відомі шедеври мистецтва, саме чоловіків вважають найбільшими геніями усіх часів, але, погодьтеся, на всі ці звершення їх надихнули саме жінки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *