0
0

Cпорт — сила, яка врятує наш світ. Над ним і досі майорить прапор оптимізму. У ньому дотримуються правил і поважають суперника», — такі слова ще кілька десятків років тому сказав Джон Голсуорсі. Він — відомий англійський прозаїк і драматург, лауреат Нобелівської премії у галузі літератури. Для нашого Університету його слова — це незламна істина. Адже спорту у нас приділяють чимало часу та уваги: діють різноманітні секції, проводять Спартакіади та інші змагання. Головне — бажання займатися, розвивати себе, але, на жаль, його багатьом із нас не вистачає. Про студентів, які зробили зусилля над собою та їхні успіхи розповімо далі.

Дев’ятеро із дванадцяти каратистів національної збірної України, які влітку брали участь у чемпіонаті світу — представники Франкового університету. Непогане досягнення, чи не так? До слова, голова Спортивного клубу нашої Альма-матер Юрій Яремчук — майстер спорту міжнародного класу з карате-до. Як відомо, цей вид спорту — не лише бойове мистецтво — це ціла філософія: «Карате-до — це засіб захисту й метод гармонійного самовдосконалення, а не нападу і руйнування. Завдяки цьому воно й здобуло таку популярність», — цитуємо Юрія Ярославовича.

 

90% потенціалу — не використовуємо

Львівська школа карате-до — найсильніша в Україні. Доцент кафедри фізичного виховання і спорту, голова Спортивного клубу ЛНУ імені Івана Франка, майстер спорту міжнародного класу, заслужений тренер України Юрій Яремчук (на фото праворуч) разом зі своїм вихованцем, чемпіоном України з карате-до (версія SKIF) Володимиром Прокопівим.

Аби детальніше дізнатися про спортивне життя університету ми вирішили порозмовляти із уже згадуваним Юрієм Яремчуком. Спершу запитали в заслуженого тренера України про найвидатніші досягнення наших студентів за останній час: «Їх багато. Найчастіше у змаганнях світового та європейського рівня беруть участь дві секції — дзюдо-самбо та карате, інколи шахісти. Але вони останнім часом стали менше їздити.

 

У нас є призерки чемпіонату світу з дзюдо-самбо. Вершин ми досягали і на чемпіонатах Європи та світу з карате. Найбільше змагань за семестр припадає саме на ці дисципліни. В середньому до 15 змагань проводять між каратистами, 10-12 — між самбістами-дзюдоїстами.

Масштаб змагань різний — від українського до європейського рівнів. Але 70 відсотків усіх тих відряджень — це за свої або ж за кошти федерацій чи збірних команд України. Загалом, якщо спортсмен їде на чемпіонат світу, то він їде не сам по собі, а як член національної збірної. Відповідно, відрядження оплачує федерація цього виду спорту. Якщо коштів немає, але людина може знайти спонсорів — вона це робить. Як правило, університет ще оплачує відрядження на українські змагання, але не на міжнародні».

Розповів Юрій Ярославович і про перешкоди, які виникають на шляху українських студентів, які займаються спортом: «Будь-який спортсмен росте завдяки змаганням. Якщо він не матиме змоги брати в них участь, то згасне. Адже не буде стимулу, бажання чи можливості себе перевірити. А це все дуже швидко замінюється іншими заняттями: чи то комп’ютером, чи надмірними гуляннями, чи будь-чим. Таких людей шкода, бо у нас є талановиті спортсмени. Та й загалом в Україні високий потенціал, але на 90% його не використовують».

Причиною цього тренер називає недостатню кількість коштів, або ж їхню відсутність. А все через те, що часто чиновники не розуміють специфіки росту і розвитку спортсменів.

Однак, є і приємні моменти: «Влітку наша збірна їздила на чемпіонат світу з карате. Мені приємно, що в Університеті знайшли кошти, аби допомогти спортсменам. З дванадцяти осіб національної збірної дев’ятеро представляли наш навчальний заклад. Ми звернулися з проханням до керівництва і нам не відмовили. Знайшли кошти, яких би ми самі просто не змогли отримати. Команда, могла поїхати у складі трьох, можливо, чотирьох спортсменів. А це національна збірна України… Отож керівництво в певних випадках підтримує нас».

 

Сприяємо розвитку нових видів

Переглянувши заслуги студентів нашого Університету за останнє півріччя, розуміємо багатогранність їхніх захоплень. На початку навчального року третьокурсник з географічного факультету Андрій Вовк їздив у Розенхем. У цьому невеликому німецькому місті відбувалася Відкрита першість країни серед молоді з шахів. Приємно констатувати, що Андрій посів перше місце. Також золото виборола і представниця четвертого курсу факультету міжнародних відносин Кузик Ольга. Її вид — кінний спорт, а змагання відбувалися у Чернівцях. Це був один із Етапів кубку Буковини.

Чимало турнірів відбувалося й у Львові. До прикладу, на «ХІІІ Всеукраїнському спортивному фестивалі серед студентів» Франковий Університет був представлений у таких видах, як настільний теніс, шахи, бадмінтон. Наші студенти грали також у волейбол, баскетбол та міні-футбол. До слова, нещодавно була створена жіноча збірна Університету з міні-футболу. Її представниці на вище згаданому турнірі посіли друге місце.

«Приємно, що у нас створюються нові секції які раніше не культивувалися. Є тренери-фахівці, які запропонували додати до навчального процесу групу спортивного вдосконалення (секції — Авт.) з міні-футболу. Їм виділили час для занять. Раніше займалися лише чоловіки, тепер маємо і жіночу збірну. Тренер зібрав групу дівчат. Згуртував їх. Підучив трішки і вийшло так, що ми вже маємо певне призове місце»,— прокоментував появу нової секції голова Спортивного клубу Юрій Яремчук.

В Університеті стараються сприяти розвитку нових видів спорту: «У них так би мовити «випробувальний термін». Новим видам дають спочатку, припустимо, лише одне заняття на тиждень. Аби вони показали, що можуть вивчити впродовж якогось часу. Побачимо результат — виділимо більше занять. Я за те, щоб студентам дали більше годин. Тоді був би швидший ріст, але є фактори, які від нас не залежить».

 

Бойові мистецтва — обличчя Університету

Про досягнення наших студентів у карате-до, дзюдо та самбо ми уже згадували. Тепер розповімо детальніше. Треті місця з карате-до на Міжнародному турнірі «Luxemburg open», який відбувався у вересні, посіли Ольга Чайковська та Віталій Стойко. Дві бронзи, одне срібло та золото здобули наші студенти у Кубку Львівської області з цього ж виду спорту.

У жовтні каратисти їздили до Австрії на Міжнародний турнір «Wiena open» і привезли до Львова чотири золоті та дві бронзові медалі. Ми запитали у Юрія Яремчука, наскільки важливими для університету є студенти, які досягають таких вершин: «Справді, ми пишаємося тим, що є такі спортсмени. Ці студенти хочуть не тільки здобути вищу освіту, а ще й вдосконалитися у своєму виді спорту. Тим паче, це професіонали міжнародного класу.

Наприклад, минулого року чотири спортсмени-каратисти виконали норматив «майстер спорту міжнародного класу». Вважаю, що жоден вид спорту в нас не може похвалитися такими ж досягненнями. І це не тому, що я веду карате і вони мої учні. Це не мої учні. Це клуб «Юніон», з яким ми тісно співпрацюємо, і його учні. Вони обирають саме наш Університет для здобуття освіти, а не інститут фізкультури. Хоча як спортсмени, швидше мали б бути там, аніж у нас.

Мені приємно, що вони обирають наш виш. Це свідчить про те, що люди не просто хочуть бути сильними спортсменами. Вони хочуть ще й працювати на перспективу. Адже не завжди спортсмен стає хорошим тренером, не завжди він після закінчення кар’єри хоче й далі працювати в спорті. Дехто хоче бути гуманітарієм — юристом, міжнародником. Але спорт залишається частиною його життя». — поділився думками Юрій Ярославович.

 

Тетяна БУЧОК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *