6
0
Фото із сайту «Етнокомора»
Фото із сайту «Етнокомора»

18 травня 2017 року українці святкуватимуть День вишиванки. Саме свято є доволі молодим, проте традиція вишивання сягає коріння української нації. Про вплив вишиванки на долю людини, секрети й символи колористики та сучасний бренд вишитого одягу говоримо із Марією Чумарною, автором книг «Код української вишивки», «Вишивання долі» та «Тайнопис вишивки». Пані Марія – дослідниця феномену української культури, поетеса, прозаїк, драматург, педагог, журналіст.

Марія Чумарна
Марія Чумарна. © io.ua

– Чому процес створення вишивки називали «вишиванням долі»?

– Раніше люди не просто прикрашали вишивкою свій одяг. Наші предки добре розуміли, що, вишиваючи, закладають собі долю. Це було космічним письмом. Символами людина створювала довкола себе невидимі кристали сили. Вони накладались на енергетичні центри тіла: закривалися серцевий центр, шия, плечі, зап’ястя. Жінки закривали свої дітородні органи запасками, на яких було вишито коди здоров’я, плодючості.

– Як вишита сорочка могла служити своєрідним оберегом людини?

– Саме слово «сорочка» означає 40 божествених енергій. Це ті сили, що творять ауру людини. Одягнувши вишиту сорочку, ми ніби опиняємось в енергетичному панцирі. Таким процесом «енергетичного огортання тіла» раніше жінки дуже вміло керували. Вони могли захистити себе від злих очей, або ж поділитися своєю енергією з іншими.

– Якщо вишиванка має таке сакрально-магічне значення, то, отже, може і негативно впливати на долю людини, я правильно розумію?

– Звичайно. Людина може сама закласти собі в долю дуже негативні речі, якщо, вишиваючи собі сорочку чи рушник, вона заряджена негативними думками, образами або перебуває у гніві. Уся ця погана енергія просто «зашивається» в сорочку. Тому-то і небезпечно купувати вишивки у незнайомих людей. Найкраще вишивати самому і підходити до цієї справи не як до механічного процесу, а з розумінням, що кожна думка «записується» на полотні. Адже, розумієте, люди вишивають з різними думками та намірами. А це, безумовно, впливає на те, як потім сорочка буде взаємодіяти із тілом людини. В такому сенсі, можливо, машинна вишивка дещо нейтральніша: техніка не може закласти смисли, властиві людям.

– Чому раніше люди співали при вишиванні?

– Це робилось якраз для того, щоб викинути з голови зайві думки. Коли людина співає, вона не може випромінювати негативну енергію. Навіть якщо і проскакували якісь погані помисли, пісня їх нівелювала. Спів – це такий собі очисний купол над людиною, її аурою.

– Яке значення має техніка вишивання?

– Доволі велике. Хрестикове шитво з’явилося зовсім недавно, століття-два тому. Воно зруйнувало древньосакральну вишивку. Найбільш сакральна техніка шитва – низинка. Вона дає одинаковий узір з обох сторін. Таким чином на тіло потрапляє прямий відбиток того, що відображено на сорочці. Хрестикове шитво деформує цю кодову силу вишивки.

Карта української вишивки
Карта української вишивки

– Дедалі частіше у магазинах можна натрапити на червоно-чорні вишиванки. Чому саме ці два кольори? Чи було так раніше?

– Колір – це звук певної частотності. Тому йдеться про різночастотну енергію. Наші предки знали, що на сорочці має бути вся повнота барв життя. Тобто повна частотність, усі кольори веселки. Червоний і чорний – доволі трагічні кольори. Чорний – це колір інтровертів, які закривають себе від світу. Він означає смерть, журбу. Те, що зараз вишивають повністю чорні сорочки, – взагалі без коментарів. Червоний, окрім пристрасті і кохання, символізує агресивність. Комуністи неспроста обрали цей колір для свого прапора. Найчастіше червоним кольором вишивали весільні сорочки, тому що у шлюбну ніч потрібно було активізувати сексуальну енергію. Вважалось, що тоді повинне було відбутись зачаття дитини.

Прикро бачити, коли дітей одягають у вишиванки цього кольору. Раніше на дитячих сорочках були усі кольори веселки, крім чорного. Дитина у такий спосіб заряджалась радісними енергіями життя.

А взагалі, найпотужніший колір для вишиванки – білий. Він вбирає у себе всі кольори. Білими нитками по білій сорочці – така вишиванка матиме найбільшу енергетику. Наприклад, на Полтавщині козаки носили винятково білі сорочки.

– Останнім часом можна спостерігати тренд вишивки: найрізноманітніший одяг прикрашають вишитим елементом, навіть на машинах прикріпляють «вишиті» наклейки. Навряд чи виробники вивчають, що означає кожен символ на вишивці. Чи не зашкодить така надмірна любов до традиції самій традиції?

– Знаєте, у нас є такий парадокс – коли ми дуже беремось щось відновлювати, то часто деформуємо це до невпізнання. Все треба робити із розумінням, поверхневе знання традицій може тільки зашкодити людині. Якщо не розумієте, як правильно відроджувати традиції, то краще їх не відроджувати взагалі. Проте сказати, що «вишитий бренд» – це негативне явище, не можна. Адже ті символи також несуть енергію. Все залежить від того, як людина взаємодіє зі своїм одягом. Одяг стає відбитком нашої енергії. Якщо цей відбиток здоровий, то і тіло людське буде здоровим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *