0
0
Віталй Грабар: кілька слів про себе
Віталй Грабар: кілька слів про себе. Фото зі сторінки кафедри нових медій у Facebook

30 березня на другу пару до 350 аудиторії завітав фотокореспондент і співзасновник інформаційного агентства Lufa Віталій Грабар, який провів лекцію для студентів журфаку за темою «Ілюстрація та авторське право в нових медіях».

Віталій розказав про особливості роботи фотокореспондента, сучасну фотожурналістику і деякі правила фотозйомки, який контент цікавить ЗМІ і декілька правових аспектів фотожурналістики.

Студенти дізналися дещо про «заборонні» знимки, які не варто приносити до редакції:

  • не варто робити фото «на паспорт», варто навпаки ловити емоції, жвавість та посмішку на фото;
  • не варто знімати потиск рук, коли люди дивляться у камеру, слід ж навпаки зняти потиск рук таким чином, щоб люди дивились один на одного, так більш природно й органічно;
  • «шеренга» – одна із помилок фотографів; не слід казати людям «прошу стати у ряд і я вас сфотографую», варто знімати групу людей, коли вони щось роблять, обговорюють, причому не помічають камеру, так фотографія буде жвавіша;
  • «а я щось маю» – спортсмен забив гол, виграв змагання чи щось в тому дусі: не варто фотографувати його просто з кубком, краще «спіймати» його емоції під час виграшу, спіймати цю несподіванку й іскринку у міміці.

Також слід керуватися правовою складовою у роботі фотокореспондента і пам’ятати Закони «Про друковані ЗМІ в Україні» і «Про авторське право і суміжні права».

У статі 26 Закону «Про пресу» наголошується, що журналіст має право відкрито здійснювати записи; в тому числі із застосуванням будь-яких технічних засобів за винятком випадків, передбачених Законом. І про це чомусь забувають журналісти-практики.

Віталій Грабар про права і обов’язки
Віталій Грабар про права і обов’язки фотокореспондентів. Фото зі сторінки кафедри нових медій у Facebook

З приводу авторського права Віталій Грабар розказав, що є два випадки: коли ви порушуєте чиїсь права і коли ваші права авторства порушують. Тому якщо хочете використовувати фотографію, яка є в Гуглі, пам’ятайте – у неї є автор, який її завантажив у Гугл, тому, щоб її використати, найкраще зазначити у своїй публікації про автора фото. Щоб довести своє авторство, слід мати оригінал свого тексту чи фотографії.

З цікавих прикладів авторського права можна зазначити таке: підсвітка Ейфелевої вежі запатентована, тому за те, щоб десь публікувати фото нічної вежі у французькому просторі інтернету, варто заплатити певні кошти.

Те ж саме із компанію Ауді: ви можете фотографувати і викладати в мережу будь-яку модель Ауді, крім ТТ, кузов якої має патент і захищений авторським правом, тобто чим ближче ви живете до Європи, тим більша ймовірність, що вас притягнуть до фінансової відповідальності за порушення авторських прав.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *