7
0

22449539_130521511029994_1320624436_o

Ядерна зима!.. Це дивне словосполучення в більшості населення планети викликає хіба що романтизований образ постапокаліпсису. Лишень уявіть собі: давно закинутий мегаполіс, високоповерхівки якого вже давно окуповані холодним льодом. Темне грозове небо над землею, з якого падає чорний, наче сажа, сніг. Навколо витає атмосфера страху та безнадії! Такими образами послуговуються багато письменників, які у своїх численних романах показують власну версію світу після ядерної війни.

Дивно, але цей термін був сформульований тоді, коли світ насправді боявся нової атомної війни. Карибська криза, Холодна війна, загострення між двома величними державами: СРСР та США. Тоді весь світ стояв на хисткому містку існування, який будь-якої миті міг розірватися та впасти. Не буде брехнею те, що й наше покоління задумувалося, як було тоді жити серед масової істерії, серед страху перед невідомим майбутнім? Як це жити в той час, коли в будь-яку хвилину могла розпочатися ядерна війна?

Що ж…ми можемо уявити собі це зараз. Адже й зараз ми стоїмо на межі. Як і колись, дві держави почали мірятися своїм озброєнням, двоє лідерів вирішили пограти у таку собі «ядерну рулетку». США та КНДР, Дональд Трамп та Ким Чен Ин…Жартівлива «війна зачісок», яка може стати доволі реальною…

Травень 2017 року…По державних телеканалах КНДР стара, але дуже впевнена під час розмови, «жінка в рожевому» піднесеним тоном та з гордістю в голосі повідомила світ про чергові ракетні випробування, проведені Ким Чен Ином. Її вже охрестили «вісницею кінця світу», і не без причини. Здавалося, що дивного? Вже не перший рік Корея запускає ракети, вже не перший рік Ким Чен Ин лякає світ своїми боєголовками.

Цього разу ситуація кардинально змінилася. Барак Обама довгими роками підтримував і без того хиткий нейтралітет між Штатами та Кореєю. Його, як дехто вважав, невпевнена політика все ж тримала баланс. Коли ж до влади прийшов Дональд Трамп, усі результати попередника розбилися на друзки. Цей крах ми майже не помітили. Адже все відбулося протягом кількох місяців.

Трагічні дзвіночки

Вони продзвеніли на кінець травня, коли Ким Чен Ин вирішив організувати військовий парад після чергового запуску ракети, на якому було показано все те, що його держава може запропонувати світу. Американський президент вирішив не стояти осторонь. У наступні ж дні він ввів до регіону свій контингент, біля вод Корейського півострова з’явилася група військових кораблів та один підводний човен. Уряд КНДР не змушував себе довго чекати та пригрозив «надпотужним ударом на випередження». Тоді весь світ уперше задумався над можливістю реальної війни між двома країнами.

Початок серпня. Радбез ООН ухвалив нові санкції проти КНДР. Північна Корея втратила майже всі засоби для експорту своїх продуктів. Під заборону потрапили морепродукти, свинцева та залізна руда. По суті, країна опинилася в позиції загнаного звіра, який буде битися до останнього, аби вижити. І Європа, і Штати розуміли, що в такій ситуації варто грамотно та, найголовніше, спокійно підвести Ким Чен Ина до перемовин, а можливість для цього існувала. Але Дональд Трамп вирішив «помиритися» з Кореєю за рахунок залякувань, тим самим лише ускладнивши конфлікт. «Вони зустрінуться з вогнем, люттю та, відверто кажучи, силою, яких цей світ ще ніколи не бачив!». Слова, яких би ніколи не допустив жоден, політик, який знає ціну миру. КНДР прийняла естафету та повідомила про намір знищити ядерними боєголовками найважливішу стратегічну точку Штатів у Тихому океані, військову базу на острові Гуам.

У цей же час міністр оборони Японії оголосив про готовність збивати ракети у повітрі, при цьому замовчуючи про повну відсутність засобів та можливостей це зробити. Світ затамував подих, очікуючи наступного кроку «дикого варвара», Ким Чен Ина.

Удар на випередження

22472062_130521581029987_1786542770_o
По державних телеканалах КНДР стара, але дуже впевнена під час розмови, «жінка в рожевому» піднесеним тоном та з гордістю в голосі повідомила світ про чергові ракетні випробування, проведені Ким Чен Ином.

29 серпня. Ким Чен Ин зробив свій хід. У вівторок, о п’ятій годині, мешканці найбільшого японського острова Хокайдо прокинулися від сирен. Швидким темпом проводилася евакуація населення. Над Японією пролетіла балістична ракета, яка нагнала страх на всіх мирних жителів, у тому числі і на чинну владу.

Небезпечна боєголовка, на щастя, не завдала точного удару та впала в море, але гіркий осад усе ж залишила. В цей же день уся країна вибухнула пікетами та мітингами. Люди пам’ятали обіцянки міністра оборони та не розуміли, чому ворожу ракету, яка могла завдати багато шкоди, або взагалі стерти з землі пів-Японії, не збили передчасно, а просто пустили у вільний політ? Цьому є свої пояснення, або ж, правильно сказати, теорії. Японія – найбільша жертва Північної Кореї в разі реальної війни. Її влада розуміла, що відкритий конфлікт з Ким Чен Ином неминуче принесе державі лише руйнування. Японці пам’ятають Хіросіму та Нагасакі, і не можуть собі дозволити принести ще більше лиха своїй країні. Збити корейську ракету – означає підписати смертний вирок та відкрито оголосити Ким Чен Ину війну. А після цього ракета може потрапити у ціль.

Зрозумілим тут є і вчинок «вождя». В черговий раз корейський лідер показав свою могутність та ніби дав знак, що «Я МОЖУ!». Різноманітні видання, такі як «The Washington Post», підтвердили, що запущена ракета «Хвасон 12» може з легкістю вдарити по Гуаму та дістатися американського континенту. Ким Чен Ин зовсім не дурень. Він розуміє запальний характер нового американського президента і такими випробуваннями лише змушує його діяти агресивніше, зробити перший радикальний крок, після чого вороття назад не буде.

22446970_130521544363324_1657206686_n
Північна Корея запускає ракету

3 вересня. У неділю вранці КНДР провела шосте за рахунком ядерне випробування. Відразу же після оприлюднення цієї інформації сейсмологи всього світу зафіксували потужні підземні поштовхи, по всьому материку пройшовся землетрус, найсильніший за останній час. Експерти кажуть, що така активність свідчить лише про одне: випробування Північною Кореєю водневого боєзаряду. У зв’язку із ядерними випробуваннями КНДР збройні сили Південної Кореї приведені у підвищену боєготовність, а в адміністрації Президента Південної Кореї оголосили про скликання Ради національної безпеки для обговорення ситуації, що склалася. Сеул опинився у дуже складній ситуації. Південну Корею можна порівняти хіба що з цивілізованим Римом, який лишень і думав, чого чекати від північних варварів. Стало зрозуміло, що більше залишати ядерні випробування без уваги – неприпустимо. ЄС пообіцяв нові санкції, політики все ще не робили різких заяв, боячись самими почати війну. Не могли європейські лідери прогнозувати й інше, а саме – виступ Трампа на Радбезі ООН.

На лезі атомної бритви

 «США можуть змести з лиця Землі Північну Корею, якщо агресивні дії Пхеньяна змусять їх захищатися», – такі слова виголосив Дональд Трамп з трибуни Радбезу ООН 19 вересня. Навіть його особисті радники зі страхом та трепетом чекали цього виступу, а після цієї фрази просто прикрили обличчя рукою.

Таку заяву, виголошену з трибуни Радбезу ООН, у час, коли війна вже стукає у двері, можна назвати нічим іншим, ніж самогубством. Трамп поставив безпеку всього світу під загрозу, і це визнали всі. «Це найдурніша та найнебезпечніша заява, яку коли-небудь робив американський президент. Це неправильно. Це збільшує ймовірність ядерної війни. І такі загрози – це не те, що повинен зробити американський президент», – сказав Джон Меклін, головний редактор Вісника атомних дослідників (Bulletin of the Atomic Scientists). Той же ресурс CNN підмітив, що однією цією промовою Трамп перекреслив усі здобутки дипломатії до цього.

Північна Корея не забарилася з відповіддю, вже вдруге пригрозила пустити на Гуам свої балістичні ракети. За цим представник Ким Чен Ина у Радбезі ООН сказав, що їхні боєголовки безсумнівно «відвідають» Америку, і цього разу таких погроз усе ж варто боятися.

Президент штатів поставив себе у вельми невигідне становище, як повідомляють американські ЗМІ. Історик Нью-Йоркського університету, Тімоті Нафталі, каже: «Дональд Трамп може загнати себе у глухий кут, бо він обіцяє те, що насправді не захоче виконувати. Він повинен бути обережним зі своїми погрозами, тому що він муситиме, задля довіри американців, діяти згідно зі своїми висловлюваннями. Ось чому президенти настільки обережні у тому, що стосується блефу».

 «Трамп поставив під загрозу міжнародний мир!», «Війна з Кореєю!», «Дональд Трамп – вісник кінця світу!». Приблизно такі заголовки зарясніли по всіх виданнях. Але чи справді існує ця загроза? Чи насправді ці ідеї не такі вже безпідставні?

Зображеня з порталу «Newsweek».
Зображеня з порталу «Newsweek».

Хвилююче мовчання

Маючи на руках усю цю інформацію, неохоче замислюєшся над будівництвом підземного сховища. Але насправді визначити точне майбутнє просто неможливо.

З одного боку, маємо відомості про те, що все, що може запропонувати Ким Чен Ин, – це старі радянські боєголовки, які навряд чи зможуть потрапити точно в ціль. Та і сама ймовірність початку війни є надто туманною. Так, Північна Корея агресивна у своїй політиці та готова на будь-яку заяву відповісти діями, але це лише на показ своєму народові. В мережі вже появилося пропагандистське відео, на якому корейські ракети завдають удару по американським авіаносцям. Не треба бути майстром монтажу, щоб зрозуміти, що це фейк. Ким Чен Ин уже багато разів мав шанс почати війну, але не зробив цього. А проліт ракети над Японією доводить, що насправді корейський лідер не має тих смертельних засобів, або ж просто не наважується зробити перший крок, боїться реакції Європи. Північна Корея на межі світової ізоляції, а пряме вторгнення іноземних армій нанесе їй нищівного удару.

З другого боку, війна може початися від найменшого поруху, чи від одного слова Дональда Трампа чи Ким Чен Ина. Згадайте першу світову, яка почалася через одну кулю, що поцілила у Франца Фердинанда. Прикладів доволі багато, але сенс у них усіх один – ми всі стоїмо за крок до нового конфлікту. І Європа, і США мають докласти титанічних зусиль для того, аби полегшити ситуацію.

Зараз ми перебуваємо у стані хвилюючого мовчання. Ні Трамп, ні Ким Чен Ин не наважуються на якісь дії, і це швидше плюс, ніж мінус. Таку ситуацію можна порівняти хіба що з Холодною війною між СРСР та тими ж Штатами. І хто зна, можливо, ця ще неоголошена війна буде лише в думках. Можливо, все закінчиться тим мовчанням, якого ми зараз так боїмося?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *