2
0
Фото із сайту ТСН
Фото із сайту ТСН

2 березня 2017 року в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» відбулося відкриття Музею новин, присвяченого 20-річчю ТСН. Це масштабний проект про створення, поширення та секрети новин, який відкриває завісу в світ журналістики.

За словами організаторів, експозиція займає 3400 квадратних метрів і має на меті представити понад 100 артефактів, які розташовані в 10 виставкових залах. А також обіцяють чимало захоплюючих фактів та унікальних експонатів. Мене, як майбутнього медійника, зацікавило відкриття такого музею, тож, придбавши квитки і сівши у потяг, майнула у столицю.

І от я вже в Києві. Спускаюся в метро, пересідаю з гілки на гілку, проходжу декілька метрів і нарешті бачу – Лаврська, 10-12, де власне і розташований «Мистецький арсенал». Охочих відвідати популярний музей чимало: біля приміщення зібралося кілька сотень чоловіків, жінок, дітей, людей похилого віку. Є й туристи, і корінні кияни. Займаю чергу. До початку продажу квитків залишається 15 хвилин. Поки що люд стоїть чемно, один за одним. Проте вартувало охоронцеві відчинити двері як допитлива юрба одразу ж поринула всередину. Такий небувалий ажіотаж можна пояснити і відносно невисокою ціною квитка: для дорослих – 60 гривень, а учнівський чи студентський – 30.

За декілька метрів від головного входу до виставкового центру – пересувна телевізійна станція. Зайшовши туди, можна побачити різноманітну техніку, за допомогою якої регулюють чіткість звуку, яскравість зображення та, звичайно ж, світло. Щоб пересвідчитися у цьому, зверху на стіні – маленькі екрани, на яких ведеться трансляція з телестудії. Руками забороняється чого-небудь торкатися. Виходжу звідси і рухаюся безпосередньо до входу, бо вже якнайшвидше кортить стати свідком історії.

Фото Вікторії Козар

Власне, перша виставкова зала знаменується фразою відомого американського письменника і журналіста Марка Твена: «Коли сумніваєшся, говори правду». І одразу навпроти на червоному тлі зображені найяскравіші кадри революцій від 1990 року, що пояснюють такими словами: «Змінюється суспільство – змінюються новини».

Поступово переходжу в інший зал. Тут скрізь висять невеличкі екрани, які показують новини з України та з цілого світу одночасно на різних каналах. Зображення – яскраве, звук – добре чутний. Явище вражає, адже в один момент ви можете побачити, що відбувається в усіх куточках нашої планети. Йду далі. І врешті-решт, помічаю обіцяне – на стіні в текстовому режимі із супроводом відео пояснюють, як роблять телевізійні новини. Тут крок за кроком можна дізнатися, як відбувається створення того чи іншого ролику: від написання матеріалу − до верстки та монтажу. Таким чином, можна зрозуміти виробництво внутрішньої кухні новин. І тут починаєш усвідомлювати, що кожен зроблений сюжет – це результат плідної та скрупульозної праці великої команди.

Мандрую іншим просторим залом, який розкриває таємниці рейтингів: як їх вимірюють, для чого вони потрібні, а також вказують на конкретні цифри і статистики. На вмонтованих планшетах всі охочі мають змогу подивитися найбільш рейтингові сюжети ТСН за 20 років. А по той бік зали виставкого комплексу – доленосний 1991 рік. Тут повісили плакати, листівки з численних демонстрацій, пікетів, які відбувалися у тому році, а ще помістили короткий текст і кадри, аби відвідувачі мали змогу дізнатися більше про події, які сприяли здобуттю незалежності нашої держави.

Фото із сайту ТСН
Фото із сайту ТСН

А далі – те, що й справді гідне уваги. На підвищенні у скляній підставці – синьо-жовте знамено. Тут помістили саме той перший український прапор, який у 1991 році В’ячеслав Чорновіл підняв у Верховній Раді. Поруч – двоє високих та струнких юнаків, що віддано охороняють національне надбання.

Особливий акцент організаторів був зроблений на залі під назвою «ТОП-100». Фахівці з різних галузей (політики, журналістики, історії, культури) склали рейтинг найбільш значущих українських новин. Вони стосувалися тем війни, боксу, майна, конкурсу, газу та ЧАЕС. Відвідувачі мали змогу побачити унікальні експонати − «ілюстрації до новин». А саме – скляні статуетки з «Євробачення» Руслани і Джамали, «технічні Оскари» кіноінженерів Олексія Золотарьова і Юрія Поповського, чемпіонські пояси братів Кличко, церковні шапки першого духовенства України, «Кобзар», який Леонід Каденюк брав із собою в космос, каски з Майдану і пробиті кулями таблички міст із зони АТО.

У наступному залі пояснювали, як розпізнавати фейкові новини, йшлося про головних ньюсмейкерів, подавали новини в цифрах, а також можна було помітити цікаву статистику того, хто переглядає випуски ТСН. На дерев’яних дощечках містився короткий опис події, відвідувачам потрібно було сказати, фейкова це інформація чи справжня. Піднявши її вверх, на краю дощечки була написана відповідь. Чи, наприклад, пластикові шухляди, на яких описувалися новини. Ви повинні були знати, що стало наслідком тієї чи іншої події. Коли натискаєте на вказане місце, «подія» відкривалась і всередині була правильна відповідь. Таким чином відвідувачі музею могли перевірити себе на знання новин.

І от, напевно, один з найбільш популярних залів у цілому комплексі, адже саме він відтворює телестудії ТСН, і тут кожен має унікальну змогу спробувати себе в ролі ведучого чи репортера, прочитавши рядок з суфлера. А ще – зробити незабутнє селфі з мікрофоном на пам’ять, обравши фон на власний розсуд. Опісля – дочекатися збереження фото і відправити собі на пошту.

Шалені колони людей вишикувалися до спроби поринути у віртуальну реальність. Це викликало у музеї справжній ажіотаж – охочі стояли в чергах навіть до двох годин! І це заради того, аби хоч на декілька секунд поринути в інший світ. Одягнувши спеціальні окуляри, відвідувачі мали можливість побувати у зоні АТО, в студії ТСН, на ЧАЕС, у Верховній Раді. Відчуття, направду, дуже схожі з реальними. І в якийсь момент здається, що ти вже не в «Мистецькому арсеналі», а в зовсім іншому куточку України.

На фото – Вікторія Козар
Тут кожен має унікальну змогу спробувати себе в ролі ведучого чи репортера. На фото – Вікторія Козар

Близько 12-ї години в цей зал прийшла одна з ведучих ТСН – Марічка Падалко. Якщо ви не надто пильні або не знали про запланований візит телезірки, то могли навіть не помітити її, адже Марічка невисокого зросту, а натовп палких прихильників сформувався чималий. Для цього там працював волонтер, який по черзі викликав людей, щоб зробити омріяне селфі. Марічка того дня виявилася щедрою на фото і близько години не покидала своїх шанувальників.

Інша зала знайомила відвідувачів з тим, як працює ідеальний журналіст, як змінюється життя героїв після випуску, навіщо потрібні новини і який вплив вони мають на людину. Головні кореспонденти ТСН Олександр Моторний, Наталя Нагорна в текстовому режимі ділилися досвідом роботи в зоні АТО та в цивільному житті. А з іншого боку – уздовж стіни розмістили карту, на якій зображено широку мережу кореспондентів ТСН по всьому світу, описано курйозні випадки з їхньої професійної діяльності. Також у цьому залі кожен охочий міг скласти тест на знання журналістської етики і побачити, як виглядає спорядження військового оператора.

І врешті-решт, завершальна зала містила величезні широкі екрани, на яких транслювали виступи Руслани і Джамали на «Євробаченні», бої братів Кличко, футбольні матчі Андрія Шевченка, концерти «ОЕ», що збирали мільйони, а ще – політ літака-рекордсмена Ан-225 «Мрія». Тобто відвідувачі музею могли побачити тріумфальні події з початку незалежності України.

Варто відзначити, що наявність мультимедіа, інтерактиву і планшетів значно спрощувала розуміння тієї чи іншої інформації, робила виставку сучасною, а всі присутні мали унікальну нагоду поринути у світ новітніх технологій і відчути себе професійним медійником.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *