6
0
Фото з сайту prm.ua.

Влітку у спеку так і хочеться зануритись під струмені холодної води. Та є люди, які переконані, що це – шкідливо і в результаті можна захворіти. Однак, виявляється, холодний душ має куди більше переваг, аніж теплий.

Щоб розібратись у такій гарячій темі спілкуюся із Володимиром Короленком, кандидатом медичних наук, доцентом кафедри дерматології та венерології Національного медичного університету імені Богомольця.

– То який душ краще приймати влітку?

– Усе залежить від часу доби та вподобань людини. Холодний душ бадьорить, посилює кровообіг, стимулює імунну систему. Тож його можна приймати вранці. А теплий – розслабляє м’язи, зменшує тривожність, знімає втому і напругу. Він підійде для вечірнього часу перед сном. У будь-якому разі температура має бути комфортною.

– Чи можна застудитись від холодного душу?

– Тривале перебування у холодній воді може спричинити переохолодження організму, а це може загострити перебіг серцево-судинних захворювань, активізувати збудники хвороб, які є в організмі, загрожує запаленням м’язів, нервів. Холодна вода може бути побічно відповідальна за так звані простудні захворювання. Звуження поверхнево розташованих кровоносних судин, наприклад, судин носа, призводить до сухості. Ця сухість сприяє тому, що верхні дихальні шляхи не можуть виступати як фільтр, щоб перешкоджати попаданню інфекції. Коли ми повертаємося від холодного душу у тепле приміщення, судини знову розширюються. Нездатність носа фільтрувати шкідливі частинки повітря, яке вдихаємо, поряд з сухим повітрям приміщення, дозволяє вірусам та бактеріям потрапити в організм. Через це можуть виникати захворювання, що їх у побуті часто звуть простудними. Холодний душ приймати можна, але людині не має бути холодно від нього, і вона не повинна труситись.

– А чим корисний холодний душ?

— Такий душ стимулює імунну систему, покращує циркуляцію крові. Холодний душ може бути корисним, щоб розпочати новий день, прокинутися і позбутися втоми, а також після тренування вранці. Холодний душ стимулює тіло, активізує його і додає заряд бадьорості на увесь день.

Ще корисніший контрастний душ – це чергування холодної та теплої води під час душу. Коли на тіло потрапляє холодна вода, то судини починають звужуватися, а кров циркулює з більшою швидкістю. Коли ми приймаємо такий душ, то викликаємо звуження та розширення судин, шкіра отримує своєрідний антицелюлітний масаж, усуваються застійні явища, посилюється відтік лімфи. А завдяки розширенню та звуженню шкірних пор ефективно виводяться забруднення і жирові пробки.

– А яка оптимальна температура для душу влітку?

– Конкретної цифри не можна назвати. Людині під душем має бути комфортно, не надто холодно і не надто жарко. Якщо згадати відчуття комфортної температури води в теплому морі або річці – то це і є те, що шкіра певної людини любить найбільше.

А як щодо вмивання дощовою водою?

– Часто чую поради вмиватися сніговою або дощовою водою, яка є м’якшою від водопровідної. Але стан екології у наш час не дозволяє постійно дотримуватись цих рекомендацій. Від жорсткої води на шкірі після вмивання залишається сіруватий наліт солей. Перенасичена хлором водопровідна вода також дратує шкіру, викликає почервоніння, свербіж. Дистильована і кип’ячена водопровідна води для вмивання не годяться, вони позбавлені розчиненого кисню і вимивають мікроелементи. Найкраще для вмивання підходить чиста джерельна вода з екологічно чистих місцевостей.

Володимир Короленко. Фото зі сторіки у Фейсбуці.

– Чому кажуть, що приймати душ щодня – шкідливо?

– Щоденне миття може позбавити шкіру захисного шару ліпідів, так званої ліпідної мантії, пересушує шкіру, змінює її рН, змиває природню бактеріальну мікрофлору, вивільняючи місце та створюючи умови для хвороботворних бактерій та грибків. Зменшити цю шкоду у літню пору, коли посилюється потовиділення і доводиться частіше приймати душ, можна, зменшивши надмірне використання миючих засобів. Існує точка зору, що митися чимось іншим, окрім води, зовсім не обов’язково – лише ті місця, які цього потребують: пахви, сідниці, ноги та зона бікіні. Решту тіла можна просто сполоснути – навіть після спітнілого тренування.

– А скільки часу можна приймати душ?

– Водні процедури не повинні займати надто багато часу, оптимально — не більше 10-20 хвилин. Чим довше шкіра знаходиться під струменем води, тим сухішою вона стає. Особливо, якщо вода не холодна, а тепла, а то й гаряча. Це пов`язано з тим, що вода змиває вже згадану природну захисну оболонку – ліпідну мантію, яка є у всіх людей.

– Багато людей люблять підставляти під душ обличчя. Можна так робити?

– Шкіра обличчя дуже ніжна і не терпить грубого впливу високих температур. Найкраще вмиватися прохолодною і холодною водою. А душ ми зазвичай приймаємо теплий або навіть гарячий. Така вода висушує шкіру і сприяє лущенню. Суха шкіра швидше старіє, а зморшки стають помітнішими. Окрім цього, висока температура і тиск струменів води може збільшити видимість тендітних капілярних мереж шкіри обличчя, від чого воно постійно виглядає почервонілим.

– Кажуть, у мочалках часто розмножуються бактерії. Як доглядати за ними?

– Важливо регулярно змінювати мочалку – не менше, ніж двічі на місяць. Це пов`язано з тим, що в мочалці з часом накопичуються частинки шкіри, і це перетворює її на ідеальне місце для розмноження бактерій, у тому числі хвороботворних. При тривалому використанні однієї мочалки цих бактерій стає дедалі більше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *