5
0

Найкращими фахівцями стають люди, які плекали свої вподобання з дитинства. Методом спроб та помилок пробували різні заняття в житті та врешті-решт розуміли, що найкраще вдається те, що любиться роками. Як львів’янин-мандрівник із поціновувача акваріумів став успішнім підприємцем і власником зоокрамниці, як зі срібного карася золота рибка стала нагородою за відзнаки на війні і нарешті оселилася в наших акваріумах, які помилки роблять акваріумісти-початківці та як їх уникнути, чи шкідливі акваріуми для діток – розповідаємо далі.TsUDcRP5KqA

– Сергію, знаю, що у вас за плечима 39 відвіданих країн. Чи завжди під час мандрів намагаєтеся вивчити підводний світ країни, в якій буваєте?

– Мандруємо з дружиною вже давно, а от досліджувати риб у мандрах я почав недавно. Люди справді дивуються, як я, один зі всієї групи, намагаюся спуститися до водоспадів Ігуасу (розташований на кордоні Бразилії та Аргентини), щоб зазирнути в воду, як в дикій природі плавають мальки соміка-анциструса, і розповідати про це після поверненням своїм колегам та клієнтам! (усміхається)

– Тож риб досліджуєте в екстремальних умовах?

– У мандрах важко передбачити зручності та комфорт. До того ж ми дуже часто обираємо колоритні керунки для своїх відкриттів світу. Так, мандруючи В’єтнамом і Камбоджею, я спостерігав срібного карася  в живій природі на рисових полях. Саме з нього в стародавньому світі вивели відомих всім яскравих золотих рибок.

– Чи траплялися смішні випадки під час мандрів із дослідженням риб?

– Звісно, й неодноразово! Деякі навіть гастрономічні пригоди мали в Ісландії. Адже саме там я вирішив помірятися силою із стародавніми вікінгами! Запитаєте, як? Я був певен, що скуштую місцевий смаколик – хаукарль. Таку назву має найдивніший делікатес, який нам коли-небудь доводилося бачити в своїх мандрах, – смердюче м’ясо підгнилої акули! Повірте, такий смаковий досвід пам’ятався мені на дуже довгий час!

– Свого часу ви перетворили своє хобі на успішний бізнес. Що спонукало до цього?

– Мрія дитинства! На жаль, через безліч обставин я зміг її реалізувати лише в дорослому віці. Зараз до нашої крамниці «Акваріумний світ» часто приходять діти з батьками. Я так розумію цих дітей, адже впізнаю у них себе. Тож пропоную дітям різні варіанти, щоб їхня мрія не чекала на свою реалізацію так довго, як моя (усміхається).

Сергій Калабуха із дружиною Людмилою біля найбільших водоспадів світу Ігуасу на кордоні Бразилії і Аргентини
Сергій Калабуха з дружиною Людмилою біля водоспадів Ігуасу на кордоні Бразилії та Аргентини

– Як власник зоомагазину, ви, напевно, маєте в хаті ще якихось тварин. Як вони ставляться до акваріумів і рибок? Зокрема коти?

– Вважається, що коти ловлять рибок, їдять їх. В образотворчому мистецтві Європи  XIX ст. є ціла серія картин, де зображені коти, що полюють на акваріумних рибок. Але насправді мої домашні мешканці не є загрозою для риб. У нас завжди живуть вдома двоє котів і жоден із них не влаштовував полювання на моїх акваріумних рибок. Максимум зухвалості, яку вони собі можуть дозволити, – попити води з величезного акваріума.

– Чи справді акваріумні рибки корисні для діток?

– Так. Про це свідчать безліч медичних досліджень останніх років. Назву 5 причин встановити акваріум уже сьогодні, якщо у вас є діти. Для дітей акваріум у будинку – це чудова нагода:

  •  познайомитися ближче з природою і розширити свій світогляд;
  •  привчитися бути відповідальними і спостережливими, адже здоров’я і життя підводних мешканців залежить винятково від них;
  •  розвинути відчуття поєднання кольорів і підбору декорацій;
  •  бути цікавими для ровесників, мати теми для спілкування;
  •  відволіктися від соцмереж і комп’ютерних ігор.

– Є ще якісь аргументи, щоб врешті зважитися на купівлю акваріума?

– Відомо й доведено, що акваріум зі своїми мешканцями позитивно впливає на емоційний стан людини, знімаючи стрес. Крім того, акваріум сприяє підвищенню вологості повітря в приміщенні, що в опалювальний період просто необхідно. Це дуже корисно як для дорослих, так і для дітей. Споглядання за рибками після важкого трудового дня дозволяє повністю розслабитися, зняти емоційну напругу. Діти так само, як і дорослі, втомлюються за день, особливо школярі! Всього декілька хвилин споглядання за чарівним підводним світом відновлює увагу втомлених від читання очей і «провітрює» мозок. Саме так стверджують клієнти нашого зоомагазину.

Найчастіше в домашніх акваріумах переважає зелений колір, його користь також давно відома. Зелений колір здатний стабілізувати кров’яний тиск, поліпшити роботу печінки, тонізувати організм, зняти головний біль і внести в життя відчуття гармонії. Особливо його рекомендують мешканцям міст, де всім не вистачає зелені. А тут власна оаза та ще й із рибками.  З акваріумом будь-який інтер’єр стає надзвичайно затишним!

Зізнаюся відверто, з появою акваріума в нашому помешканні в нас усіх з’явилося спільне захоплення. Сім’я проводить більше часу разом. Кожен із нас вибирає собі рибку, за якою доглядає, дає їй ім’я, придумує історії. Акваріум для нас став уособленням домашнього вогнища, біля якого збираються близькі люди.

– Побутувала думка, що у дітей виникає алергія на рибок?

– Так, нас дуже часто запитують про це клієнти в крамниці, і в нашій групі «Акваріумний світ» у соцмережах. Насправді алергію викликають не самі рибки, а попередні покоління кормів, які містили алергенні компоненти. Сучасні корми, які ми рекомендуємо купувати для рибок, не містять шкідливих складників. Тож сотні наших клієнтів ставлять акваріуми навіть у дитячих кімнатах – і жодних негативних наслідків, крім позитивних емоцій і радості від споглядання за власним підводним світом. Зауважте, що дуже часто великі акваріуми розташовані в дитячих відділеннях лікарень, де перебувають дітки з важкими недугами впродовж тривалого періоду лікування! Тож медики, звісно, знають про позитивний вплив акваріумного світу на здоров’я дитини.

5
Маленькі акваріумісти готуються заселити свій перший акваріум

– Які найпоширеніші помилки акваріумістів-початківців?

– Розкажу про себе, адже у мене їх було предостатньо! Нагадаю, власний акваріум був моєю дитячою мрією. Я ходив у зоомагазини і на пташиний ринок, що був розташований відразу за моїм будинком, і годинами стояв біля прилавків з акваріумами-переносками. Це почуття мене переслідувало кілька десятків років. Мрії здійснюються. Мені виповнилося 33 роки, і в новому помешканні з’явився мій перший акваріум – відразу на 375 літрів! Воду залив, техніку підключив, рибу запустив і …все погано. Рибки загинули. Повторив усе знову. Воду залив, техніку підключив, рибу запустив і … все погано… Що ж відбувається насправді?

Ось які помилки робив я:

Помилка 1: щойно я запустив рибу, мене не покидало відчуття жалю: мені здавалося, що риба завжди голодна. Тож годував її як «на забій».

Що треба робити: риба повинна з’їдати корм упродовж п’яти хвилин, інакше залишки їжі будуть накопичуватися на дні, закисати, а в результаті утворюється сірководень і метан, які смертельно небезпечні для риби.

Помилка 2: з першого дня мені здавалося, що в акваріумі брудна вода. Тож кожні 2 дні я ретельно вичищав зовнішній (!!!) фільтр. Помилка, яку допускають нетерплячі господарі. У фільтрі ще не встигала оселитися колонія корисних бактерій, а я її вже вимивав. Фільтр, можна сказати, працював «вхолосту».

Що треба робити: зовнішній фільтр, якщо він підібраний під літраж акваріума, потрібно чистити раз на квартал.

Помилка 3: кожних два дні я підмінював воду і доливав в акваріум дистильовану воду. Здавалося б – чудово!

Що треба робити: вода з фільтрів не підходить для рибок. Наливайте воду з-під крана, не бійтеся, рибки в живій природі живуть в озерах, річках, в яких вода не є дистильованою і почувають себе чудово!

Помилка 4: я постійно змінював дизайн в акваріумі: міняв місцями камені.

Що треба робити: цього робити не можна. Адже кожен камінь для рибок є кордоном їх території. Між рибами завжди існує внутрішньовидова агресія, особливо, якщо у вас в акваріумі живуть різні рибки. Зміна кордонів їх території – це для риби сильний додатковий стрес.

Помилка 5: я дуже хотів, щоб рибок було багато і гарних. І перенаселив свій акваріум! Замість того, щоб радіти своєму новому господарю, який так марив ними з дитинства, моїм рибкам довелося вести жорстоку боротьбу за існування і за життєвий простір.

Що треба робити: вибираючи рибок для акваріума, не треба скуповувати весь численний водний світ в надії, що у вас вдома будуть плавати такі ж зграйки кольорових рибок, які ви бачили на каналі Discovery. Завжди необхідно розрахувати обсяг води і максимум риб, які зможуть комфортно існувати у вашому акваріумі.

В акваріумістиці є важливе правило: якщо довжина дорослої особини сягатиме 3 см (хвостовий плавець не враховується), їй буде потрібно не менше літра води, якщо рибка буде близько 5 см – тоді необхідно не менше 2-2,5 літра, від 5 до 8 см – близько 3 літрів, до 10 см – не менше ніж 4-4,5 літра, а якщо у вас велетні більше 12 см – тоді на кожного з них необхідно щонайменше 10 літрів. Лише через деякий час, після багатьох спроб і помилок я дійшов висновку, що перший ворог акваріума – це недосвідчений акваріуміст. Адже акваріум – це живий організм, і він також росте і розвивається. Будьте спокійні, терплячі та стримані. У вас все  вийде, і ваш акваріум буде найкращий!

– Скільки може коштувати акваріум?

– Все залежить від об’єму акваріума та кількості риб. Проте дуже часто люди після першої ж консультації в нашій крамниці розуміли, що помилялися щодо фінансової витратності цього хобі. Вартість поселення рибок у помешканні починається від 150-200 грн.

Акваріум – тропічний острів у кам’яних джунглях!
Акваріум – тропічний острів у кам’яних джунглях!

– Сергію, вам напевно відомо чимало цікавих фактів з історії акваріумістики?

– Так, я тривалий час вивчав історію цієї галузі. Адже люди давно помітили, що споглядання за рибами приносить неймовірне задоволення, заспокоює та просто зачаровує! Тож уже єгиптяни ще за 5-6 тис. років до н. е. тримали в ставках багатьох нільських риб, переважно яскравих або незвичайної форми чи поведінки! Свідченням цього є малюнки на древніх папірусах, де легко можна впізнати сомів, тиляпій, хромисів, риб-слонів. У Стародавньому Римі ставки з проточною водою (пісціни) і акварени (садки і ємкості для риб) були неодмінною окрасою будинку. Під час розкопок Помпеїв були знайдені басейни в кімнатах і фрески, які свідчать, що в них були риби. Найбільшого розвитку в стародавньому світі акваріумістика досягла в країнах Сходу – Китаї та Японії. Звідси на весь світ розійшлася слава про золотих рибок. Саме тут у XV ст. з’явилися предки практично всіх сучасних порід.

Як же таке було можливо: вивести золоту рибку з простого карася?

– Селекціонери довго і ретельно вибирали з численного потомства найкращі і найяскравіші екземпляри. Так крок за кроком, працюючи над кожним поколінням, вони створили близько 130 порід. Це було досягнуто шляхом годування їх певними видами кормів, вибором певних водоймищ та освітлення. Сьогодні складно повірити, проте шлях золотої рибки від срібного карася до сучасних акваріумів неймовірний! Історія дослідження цього питання дуже цікава.

Яким був шлях золотої рибки зі Сходу на Захід?

– Першим європейцем, який побачив і описав рибок надзвичайної краси, був відомий італійський мандрівник Марко Поло (XIII ст.).

Вважають, що золоті рибки потрапили до Європи у XVIII ст. Вони оселилися в просторих басейнах при дворах королів під охороною гвардійських караулів. Їх вважали дорогими дарунками. Тож вони слугували винагородою дворянам за вірну службу і навіть за відзнаки на війні! Місткість для утримання та розведення водних тварин і рослин вперше назвали АКВАРІУМ (лат. аquarium, від аqua – вода) у Лондоні в XIX ст. Там же, 1853 року відкрили перший публічний акваріум. Услід за Лондоном захоплення акваріумістикою поширилося світом, про що свідчать численні картини, а згодом і фотографії тих часів. Відомо, що у Львові акваріуми полюбляли вже в другій половині XIX ст. Серед галицьких дослідників варто згадати ім’я натураліста та іхтіолога Максиміліана Сила-Новицького. У 1800-х роках він активно співпрацював з відомим меценатом і філантропом Володимиром Дідушицьким та його музеєм (Музей імені Дідушицьких – нині Природознавчий музей. – Авт.). В акваріумах заможних галичан жили холодноводні риби і рослини. Тобто ті риби, які можуть жити в холодній воді, адже нагрівачів тоді ще не придумали. Як міг виглядати акваріум тих часів? Він був каркасний, як прообраз сучасного, без нагрівача, без фільтра, без кришки.

Альфред-Артур Брюнель де Нювіль. Цікавість
Так виглядав акваріум із золотими рибками у XIX столітті (Альфред-Артур Брюнель де Нювіль. Цікавість)

А яка ситуація була з акваріумами у Львові в радянські часи?

– За відсутності такої кількості технологічних і хімічних рішень акваріуми львівських акваріумістів середини ХХ ст, «ентузіастів-натуралістів», як їх тоді  називали,  були влаштовані неймовірно просто і, що не менш важливо, дешево. Ніхто не знав, що таке купувати ґрунт. Його брали в найближчій річці і просто промивали, зрідка кип’ятили. Воду наливали з водопроводу, як ми й рекомендуємо своїм клієнтам. Рослини кочували з акваріума в акваріум. Ніхто не знав, що потрібно додавати у воду бактерії, підгодівлю для рослин, такого просто не було.

– За яким принципом слід вибирати акваріумних рибок?

– Насамперед сконцентруйтеся на своїх бажаннях і відчуттях, купуючи ту чи ту рибку. За принципом «подобається / не подобається». Прислухайтеся до себе. Якщо ви дивитеся як зачаровані на те, як плавають ці барвисті красунчики, – отже це ваша рибка, сміливо беріть! Саме вона в акваріумі даруватиме вам неймовірну радість від споглядання, заспокоюватиме та зніматиме стрес!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *