2
0
Професор Ерік Шон Херрон прочитав відкриту лекцію
Професор Ерік Шон Херрон прочитав відкриту лекцію для слухачів Інституту лідерства та управління УКУ

Професор політології університету Вест Вірджинія (США) Ерік Шон Херрон прочитав відкриту лекцію на тему «Виборча реформа в Україні: спринт чи марафон?» Він поділився своїм баченням вирішення проблем у цій сфері.

Ерік Шон Херрон
Ерік Шон Херрон

«Я не знаю жодної іншої країни, яка б за 20 років стільки разів і так суттєво змінювала правила проведення виборів», – констатує професор. На його думку, це потрібно припинити. Будь-яка виборча система базується на стимулах і мотиваціях, які повинні бути стабільними, звичними і, навіть, рутинними. Якщо змінювати правила так часто, то зникають підстави їх виконувати: а навіщо, вони ж все одно ненадовго!

«Коли я кажу припинити реформи виборів, я маю на увазі їх основи», – говорить Ерік Херрон. Фінансування, виборча адміністрація, характери виборчих партій – це ті аспекти, які на його думку повинні вдосконалюватись постійно. Але допоки базові блоки виборів, стимули, не працюватимуть належним чином, не має значення, як ми відшліфуємо додаткові. Зараз ми намагаємося оздобити стелю нашого дому найоригінальнішими візерунками, цілковито забувши про фундамент будівлі.

Що саме підриває підвалини виборчої системи в Україні? Найперше – різного роду махінації. Ерік Херрон проводив власне соціологічне дослідження виборів в Україні. За його даними, проблемою є функціонування «технічної групи» – осіб, які були включені в бюлетені лише для того, щоб схилити ваги на користь своїх покровителів. Професор пропонує варіант вирішення проблеми: «Одна із потенційних реформ полягає у тому, щоб ускладнити реєстрацію партій на вибори. Наприклад, збільшенням вартості участі». Таким чином вдасться обмежити кількість «технічних учасників». Інший варіант – «очистити» виборчу комісію.

Ще одною важливою, а за словами політолога, «вирішальною» умовою покращення виборчої системи повинно стати чітке розмежування особливостей політичних партій. «Якби я попросив вас зараз пояснити відмінності економічної політики «Батьківщини» і «Народного Фронту», я впевнений, що не отримав би відповіді. Я сумніваюся, що самі представники цих партій дали б її. Значущі політичні партії повинні чимось відрізнятися одна від одної». Ми маємо розуміти, чому обираємо ту чи іншу партію, підтримуємо певного кандидата, опираючись не лише на красиві слова. Для цього нам, як виборцям, повинні представити реальні курси, напрями руху кожної групи. «Партії повинні ставити під сумнів думки одна одної не через особисті погляди, а через політичні принципи». Вони повинні бути різними, відмінними, тоді ми зможемо обрати ту партію, чия ідеологія збігається з нашою.

Зараз в Україні діє пропорційна виборча система за відкритими списками. Проте Ерік Херрон не впевнений у цьому: «Системи відкритих списків можуть бути абсолютно різними. Але місцеві вибори в Україні минулого року не проводилися за цією системою, хоч так і декларувалося». Звичайно, у такому типі виборів є свої переваги, але разом із тим, він породжує конкуренцію серед представників однієї партії. Оскільки, на думку професора, в Україні політичні угрупування «дуже крихкі, позбавлені історії і справжньої ідеології», це негативно впливає них. Але, годі вже перетворювати себе на піддослідних кроликів! «Правила виборів – це не є така модель, яка підходить усім країнам однаково», – пояснює спікер. Замість того, щоб випробовувати моделі інших держав, варто вдосконалити вже існуючу, підлаштувати її під свої особливості так, щоб врешті уникнути фальсифікації.

В теперішній час набирає оборотів популярності Інтернет-голосування. Ерік Херрон вважає, що це «жахлива думка», як для впровадження в Україні, так і взагалі будь-де у світі: «Безпека голосів не може гарантуватися, коли ви передаєте дані online. Тільки уявіть, скільки зовнішніх сил, які мають цілі армії хакерів, будуть готові підірвати таке голосування і порушити його результати!» Найоптимальнішою системою політолог вважає оптичне сканування. Воно відбувається на паперовому бланку, дані з якого зчитуються і переводяться в електронний вигляд. За такого варіанту, ми самі зможемо контролювати точність підрахунку голосів.

Марафон – це біг на довгу дистанцію. Тут не таку роль відіграє швидкість, як витривалість. Для того, аби прийти переможцем, треба довго і наполегливо тренуватися. У спринті головне ж бігти швидко, за максимально короткий час подолати відстань. «Зараз виборча реформа в Україні – це спринт від одних виборів до інших, – вважає Ерік Херрон. – Зміна системи може стати марафоном. Усе в ваших руках!»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *