1
0

e-data-mapХороші новини: з 15 вересня 2015 року розпочав свою роботу єдиний офіційний портал публічних фінансів України «Є-дата». Отож тепер кожен із нас, незалежних журналістів та громадян України, має чудову можливість слідкувати за рухом державних коштів на території України. Цікаво, чи допоможе це боротися з «загадковим» зникненням коштів у держбюджеті та постійним «невистачанням» на ремонт доріг, дитсадків, шкіл і так далі? Давайте поміркуємо.

Комунікаційний менеджер порталу «Є-Дата» Ольга Галицька
Комунікаційний менеджер порталу «Є-Дата» Ольга Галицька представляє молодим журналістам революційний проект Міністерства фінансів

Як зазначає Ольга Галицька, менеджер з комунікацій порталу «Є-дата», яка 11 березня презентувала проект для студентів-журналістів ЛНУ імені Івана Франка, тепер маємо змогу знати, куди та на що йдуть гроші держбюджету. Створили прозору систему державних закупівель з метою задовольнити право громадськості на доступ до інформації.

Тільки упродовж одного дня по території України проходять суми близько 4 млрд грн. Половина з них – через казначейство, решта – через комерційні банки. Тому поки маємо змогу прослідкувати рух половини коштів, а це – вже велике досягнення для нашої держави, яка вкотре опинилася в руках крадіїв, корупціонерів та брехунів!

11 лютого 2015 року Верховна Рада оприлюднила Закон «Про відкритість використання публічних коштів», який визначає умови та порядок забезпечення доступу до інформації. Рівно через рік Уряд приймає Концепцію «Прозорий бюджет», яка дасть можливість автоматизувати бюджетний процес та викорінити в ньому корупційну складову. Який державний документ принесе нам 2017 рік? Поживемо – побачимо.

«Одними з наймасштабніших мінусів є те, що у деяких регіонах немає Інтернету, звітність ведуть на паперових носіях. Також є організації, які не встигли отримати ключі ДФС. Не обходиться і без системних проблем порталу. «Є-дата» поки працює у тестовому режимі, тому що оперативно усунути ці зміни неможливо. Тому штрафувати за це поки не будемо», – зазначає Ольга Галицька.

Поки Міністерство фінансів не штрафуватиме та не контролюватиме процесу, загадкові суми, від яких очі лізуть на лоба, з’являтимуться на порталі регулярно:
2 257 391 грн – таку зарплатню отримав персонал автобази Державного управління справами у грудні 2015 р.
199 824 грн виклало УС ВРУ «за годинники»
35 372 грн заплатила РНБОУ «за чайники, мікрохвильові печі»
33 000 грн виплатило Міністерство молоді та спорту за фотосесію HELPSPORT приватному підприємцю
24 000 грн витратила ВР на сувеніри перед Новим роком.

Найсмішніше, що це далеко не повний перелік захмарних сум, які апарати влади витратили на «досить важливі речі».

Проте родзинкою грошових переказів стала закупівля Генпрокуратурою канцтоварів. Це обійшлося нашому держбюджету у 2000000 грн!!! Можливо, дійсно прокурорам потрібно стільки паперу, ручок, олівців, чорнила. Сумніваєтесь? Я також.

e-data-rozsliduvannyaПортал «Є-дата» організував конкурс журналістських розслідувань. Переможцем став журналіст Дмитро Гнап, який розслідував ось таке загадкове зникнення коштів. Та зробивши декілька телефонних дзвінків, журналіст виявив, що підприємці, які мали постачати ці канцтовари, воліють ліпше відмовчуватись, аніж сказати, скільки канцелярського приладдя вони доставили нашій поважній Генпрокуратурі та чи постачали взагалі.

Cтуденти-журналісти першого та третього курсів
На зустріч із представником Міністерства фінансів прийшли студенти-журналісти першого та третього курсів

Можливо, колись нашій країні вдасться вийти в чисте поле справедливості та чесності. Розчиняться у повітрі корупційні схеми, владні структури перестануть потрохи «підчищати» держбюджет. Портал «Є-дата» – дієвий крок до досягнення цієї мети. Ну а ми, студенти, поки можемо лише моніторити суми й дивуватися: скільки ж це канцтоварів можна закупити на 2000000 гривень?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *