5
0
Лялька-мотанка: народження прекрасного
Лялька-мотанка: народження прекрасного… Фото Ольги Опальчук

Барвисте мереживо ниток, кольорові клаптики тканини, зосереджені погляди та приємні розмови… Саме так 17 червня пройшов майстер-клас від львівської умілиці Олени Мазурок, організований Дитячим клубом «Плавунці&Розумці». Подія відбулась у «Happy Family Club». Майстриня познайомила гостей із популярною українською традицією – лялькою-мотанкою. Кожен мав можливість змайструвати собі власну згадку про цікавий захід. А от що таке лялька-мотанка і для чого її роблять – розповіла Олена Мазурок.

Олена Мазурок
Розказує і показує Олена Мазурок. Фото Ольги Опальчук

– Розкажіть, будь ласка, про свій шлях майстрині.

– Не знаю, чи маю право називати себе майстринею, бо, напевно, для цього треба мати спеціальну освіту. А я ж радше – якісний любитель. Почала цікавитись ляльками-мотанками ще коли мені було 17 років. Тоді саме відбувався фестиваль «Шешори», і мені пощастило потрапити на майстер-клас із виготовлення ляльки. Я зробила просто жахливу мотанку з сіна, але мені вона видалась тоді просто ідеальною. І це заняття настільки мене захопило, що я почала самостійно шукати додаткових знань та набиратися майстерності. Я багато читала, цікавилась роботами відомих майстрів, надихалась ними, згодом почала фантазувати і додавати щось своє. І ось через деякий я вже почала проводити власні майстер-класи.

– Чи популярна лялька-мотанка у наш час?

– Так, разом із вишиванками мода повернулась і на ляльку-мотанку. Вона вже не зовсім традиційна, майстри часто додають нові власні рішення, підлаштовують виріб під сучасність. І це нормально, бо з часом міняється все – така закономірність. Якби ми робили все, як колись, то й милися б, напевно, в річці. Головне, що люди цікавляться традиціями і хочуть зробити ляльку-мотанку, а не барбі. До речі, психологи дослідили, що такі іграшки набагато краще розвивають дитячий інтелект, ніж ті, що продаються у магазинах. Тому що лялька-мотанка не має обличчя як такого, звичного нам. І дитина сама уявляє, якою вона може бути: чи то з карими очима, чи то з блакитними. Це наче книга і мультфільм. У першому випадку ми розвиваємо власну уяву, а в другому – підлаштовуємось під бачення художників.

– Лялька-мотанка – це іграшка чи оберіг?

– Я б сказала, що це і те, й інше. Так, ми звикли, що оберіг – це щось таке, що висить на стіні і його не можна чіпати пальцями, але тут все навпаки. Ляльки-мотанки були популярними ще з часів Скіфів. Так, історія їх дуже древня. Само собою, іграшок тоді не було, а дітям робили забавки із сіна, а згодом – із клаптиків тканини, які залишались після шиття. Але мали вони й сакральне значення. Ляльки-мотанки використовували під час найрізноманітніших ритуалів, обрядів. Ними навіть вимолювали хороший урожай, їх виготовляли на кожне свято. Також предки вірили, що лялька-мотанка може перейняти на себе хвороби. Коли дитина почувалась погано, для неї робили ляльку і клали поруч. Після того, як хвороба відступала, ляльку спалювали.

– Хто зазвичай робив ляльки-мотанки?

– Найчастіше ляльки робили бабусі для своїх онуків. Молоді батьки були заклопотані на роботах, а старенькі, залишаючись на господарстві, знаходили час, аби потішити дітлахів новими забавками. Але ляльки роблять не лише для малечі, а й у подарунок. До прикладу, модно дарувати ляльку-мотанку на весілля. Навіть є спеціальний різновид таких подарунків – «нерозлучники». Це дві ляльки, у яких спільна одна рука. Вони наче зчеплені нею, і ніколи не можуть розлучитися. Хіба не символічний подарунок молодій сім’ї?

– Що потрібно, аби зробити ляльку-мотанку?

– Спочатку я робила ляльки з соломи, але це не дуже зручно. По-перше, в місті її важко роздобути, а по-друге, якщо ти живеш на квартирі, то напевно, твоїм співмешканцям не надто сподобається така «майстерня». Вузлова лялька прийшла до мене як рішення. І справді, тканину легше роздобути, з нею набагато комфортніше працювати. Те саме і з нитками. У традиційному варіанті використовуються шерстяні, але вони недовговічні, тому я замінюю їх на Муліне.

Загалом, щоб зробити ляльку-мотанку, цілком вистачить того, що є вдома у кожного: клаптики старої тканини, непотрібні хустки, плаття, які можна порізати. Якщо добре пошукати, вам не доведеться нічого купувати.

« of 10 »

 

– А які кольори варто підбирати для своєї ляльки?

– Тут немає якихось обмежень. Дехто вважає, що кольори повинні бути яскравими, бо, до прикладу, чорний – то журба. Але наші предки вважали, що чорний колір символізує землю. А вона – це родючість, життя. То що тут поганого? Я думаю, не варто думати про те, що означає той чи інший колір, а підбирати те, що вам до душі.

Я часто спостерігаю тенденцію: дорослі намагаються обрати відтінки, які б пасували один до одного, утворювали щось на кшталт омбре чи просто гармонійно поєднувались. А діти просто хапають ті нитки, до яких потягнулась рука. І знаєте, дитячі ляльки часом просто вражають своєю ненадуманою справжністю і красою.

– Чи є якісь таємні інструкції, як зробити ляльку ідеальною? Поділіться, будь ласка!

– Справжню ляльку-мотанку не можна «колоти». Тобто під час її виготовлення не варто користуватися ножицями, голками та іншими гострими предметами. Також, якщо ви робите ляльку для когось, думайте про цю людину, про те, що вона для вас означає. Важливо не сідати за роботу у поганому настрої, бо це передасться й вашому творінню. Ви маєте бути максимально спокійними і щасливими, тоді лялька-мотанка буде не просто іграшкою, а справжнім оберегом, який принесе у вашу оселю частинку древніх народних традицій та стане чудовою забавкою для дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *