Модні лисини

0
0
Брюс Вілліс

Одна із найвідоміших світових лисин, природно, належить кіноакторові. Брюс Вілліс – хтось пам’ятає його в іншому образі?

Людині з давніх-давен кортіло щось змінити у своїй зовнішності: розмалювати тіло, зробити неординарну зачіску тощо. Одним з найцікавіших способів «знущання» над своїм волоссям стали лисини. 

oseledecПерше місце я по-братськи віддаю українським лисинам – оселедцям. «Оселедець» був почесною ознакою належності до Січі, а пізніше – до козацького роду. Така зачіска надавала зовнішності воїна суворості, мужності та войовничості. Є один цікавий нюанс: задовго до українців щось подібне до «оселедця» на своїй голові вистригали кочівники. Оскільки свого часу вони встигли добре потоптатися по наших землях, мода якось прижилася і в нас.

bian-fa«Оселедець» нагадує ще одну цікаву зачіску – «Бянь-фа». Це теж пучок довгого волосся, заплетений в косичку на лисій голові. Але роблять його на потилиці. Він був традиційною зачіскою маньчжурських чоловіків.

Колись, в далекому 1644 р., після завоювання Китаю маньчжурами, останні зобов’язали завойованих носити такі косички на знак покірності. А ще їм заборонялося носити звичне для них довге волосся. Тому серед китайців певний час гуляла приказка «Той, хто має голову, не має волосся. А той хто має волосся, не має голови». Таким чином, те, що в українців вважалося ознакою мужності, на Сході стало тавром слабкості та покори.

tonzuraДіаметрально протилежною зачіскою є «Тонзура». Там навпаки, основна частина голови покрита волоссям, а маківка виголена. Така лисина була притаманною католицьким монахам та священикам на знак приналежності до церкви. Ті, для кого це мало значення, вважали круг з волосся на голові праобразом тернового вінця.

sakayakiВигадливі японці прикрашали свої голови зачіскою «Сакаякі». Сакаякі дозволялося носити тільки самураям, і тільки після проходження обряду гембуку. Через цей обряд хлопчик, віком від 11 до 17 років, переходив у доросле життя. Сама зачіска виглядала наступним чином: голилася передня частина голови, а те волосся, яке лишилося, укладалося особливим чином. Оскільки в ті часи ще не було лаку для волосся, досягнення необхідного результату потребувало значних зусиль та особливих секретів.

Подібна зачіска підкреслювала войовничу силу чоловіка та віддзеркалювала його неухильність та рішучість!

foreheadВ історії жіночих модних зачісок також були лисини.

Наступна зачіска назви не має, але вона варта уваги кожної леді. Деякі європейські аристократки середньовіччя, аби візуально видовжити овал свого обличчя, голили собі волосся над чолом та повністю вищипували брови.

head-shaveБільш того, вони голили потилиці, щоб підкреслити свою «лебедину шию». Тоді була дивна мода, такий собі «Лебединий стайл». Дами відбілювали собі шкіру свинцевими білилами, а ще різноманітними засобами провокували хворобливий стан, що супроводжувався набряком обличчя та очей для створення ефекту легкої косоокості.

Наступна зачіска мого хіт-параду – «Ірокез». Його всі добре знають. Більшість навіть робила його в ванній на вологому волоссі.

irokezПрийнято вважати, що ця зачіска бере свій початок від однойменного племені американських індіанців «ірокезів». Але це не зовсім правда, проте версії розійшлися. Англомовна Вікіпедія схиляється до думки, що ірокези носило плем’я Пауні, а російська закріплює авторське право за плем’ям Шауні.

На відміну від попередніх зачісок, ця набула з плином часу абсолютно нового значення. Раніше вона просто була відмінною ознакою племені. Але на початку 80-х років ХХ ст. кумир мільйонної маси, яка вважала себе неформалами, вийшов на сцену з новою незвичною зачіскою, чим ввів її в моду загалу. Пізніше їй почали надавати сакрального значення та перетворили на символ свободи. Свободи від системи, шаблонів, загальноприйнятих норм. В цьому був свій сенс, але з часом його почали собі вибривати усі, кому не лінь, вважаючи його головною ознакою приналежності до «Панків». Ніякої сакральності від того моменту в цьому не було.

irokez3Назву зачіски «ірокез» на радянських теренах увів журналіст Артем Троїцький, коли описував у своїх матеріалах західну культуру. В англомовних країнах ця зачіска радше відома як «могавк».

german-soldatПривабливі, можна навіть сказати сексуальні та доволі популярні нині, були стрижки у німецьких військових. Виголені по боках та на потилиці, а зверху зачесане назад відносно довге волосся. Варіацій цих зачісок досить багато, тому краще ними милуватися, ніж читати про них.

Приблизно з середини 60-х років ХХ ст. під сонечком почали вилискувати лисі голови скінхедів.

skinheadВласне, «скінхед» перекладається як «шкіряна голова», тож зачіска була цілком закономірною. Найпопулярнішим обґрунтуванням зачіски є практичний аспект. Щоб під час бійки не вхопили за волосся.

Нині ж дівчата та хлопці від нудьги або від надлишку фантазії вибривають все, що їм заманеться, і не заморочуються над обґрунтуванням свого вибору.

Дар’я Лазарєва

Дар’я Лазарєва – студентка факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам сподобається