0
0

intermarium-headГолова відродженої польської держави Юзеф Пілсудський після Першої світової війни висунув ідею створення Балто-Чорноморського союзу. Цей проект мав за мету об’єднати Польщу, Україну, Білорусь, Литву, Латвію, Естонію, Молдову, Угорщину, Румунію, Югославію, Чехословаччину і Фінляндію у геополітичній, економічній та військовій сферах. Під впливом сумнівів і категоричних виступів СРСР та Західноєвропейських країн проект був відкладений на невизначений час. Обраний 2015 року президент Польщі Анджей Дуда відновив ідею створення союзу. 

З якими проблемами можуть зіткнутися країни Міжмор’я, і в чому полягає важливість створення цього блоку, розповів завідувач кафедри управління інформаційною безпекою Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, професор Володимир Самотий.

Професор Володимир Самотий
Професор Володимир Самотий

– Переваги створення Балто-Чорноморського союзу очевидні. А які мінуси для України принесе впровадження ідеї Міжмор’я? 

– Ідучи в напрямку Балто-Чорноморського союзу Україна неминуче зіткнеться з активною протидією з боку Російської Федерації до цього процесу. Російське керівництво розуміє, що Міжмор’я є серйозною загрозою для її власного геополітичного проекту, Євразійського Союзу (Париж-Берлін-Москва-Пекін). Враховуючи геополітичне положення України, вона автоматично стає учасником цієї гри.

– То чи наважаться зараз Польща, Литва, Білорусія на крок, який може ворожо повернути Путіна проти них? 

– Я працюю в Польщі 18 років. Добре знаю Литву. Вони наразі пішли набагато далі в цьому напрямку, ніж ми. Це нас чекають, чекають, коли ми візьмемо ініціативу і рушимо слідом. Путін може оголосити війну Польщі, Литві, Латвії – без проблем, але, якщо буде створений такий військово-політичний союз, він дуже добре подумає, чи варто це робити. Ми зможемо разом виставити 100-мільйонну армію. Це надзвичайно потужний високоінтелектуальний військовий потенціал. Для того, щоб іти на когось війною, потрібна трикратна перевага. Де Росії взяти таку кількість солдатів? Особливо в даній ситуації, коли на неї накладено стільки санкцій. Крім того, в даному проекті серйозно зацікавлені США. Євразійський Союз стане для них труною, бо потенціал такого об’єднання суттєво перевищить їх власний. Ланка Міжмор’я повністю розриває цей блок, ставлячи економічно-політичний кордон. Як сказав один політолог: «Зараз маємо війну між Росією та її союзниками в Європі і США та їх союзниками в Європі». Тому, якщо впевнено рухатимемось шляхом Міжмор’я, заручимось солідною американською підтримкою. А що важить допомога США, я думаю, пояснювати не потрібно нікому.

– Чи можна розглядати проект як спробу США покласти свою руку на карту Європи? 

– Зрозумійте просту річ, США нікому не загрожує в принципі. Що ви маєте на увазі під «покласти руку»? Америка вже контролює Європу за допомогою НАТО. Безглуздо боятися того, що вже й так сталося.

– 28 березня «Дзеркало Тижня» повідомляло, що Обама навідріз не хоче співпрацювати з Польщею. Чи дозволить економічний стан потенційних європейських країн-членів Балто-Чорноморського союзу створити його без інвестицій США? 

– Звичайно, можна. Я не експерт в галузі економіки, та вважаю, що якщо в Україні навести порядок, то скоро ми й самі могли б інвестувати МВФ. А щодо підтримки США, то тут не може бути місця сумнівам, бо вони кровно зацікавлені у втіленні проекту Міжмор’я. Тепер чекають кроків від нас.

– Чи можна розглядати Міжмор’я не як абсолютну альтернативу ЄС? 

– До чого тут альтернатива ЄС? ЄС, як такий, зараз відходить в минуле, він не виправдав своє існування. Вже зараз маємо конфлікт між європейськими парламентарями і президентом Польщі. Деякі британські політики заявили, що підніматимуть питання про вихід з Європейського Союзу. Я вважаю, що головна мета створення ЄС – натворити багато посад з великими окладами для своїх людей. Ця ідея вже відживає. Міжмор’я в будь-якому разі прийде в дію. Про це свого часу писав ще Чмихов, відомий дослідник в галузі історії, археології і геополітики. От саме ця територія, назвемо її Intermarium, згідно з його з дослідженнями, проходила певні періоди, при чому чітко визначені – 532 роки. Три такі періоди творять великий еволюційний цикл. На його завершенні стара ідеологія вмирає, повністю змінюються світогляд, політика, релігія, економіка і культура. Період, в який ми зараз живемо – 2015-2016 роки – це завершення попереднього еволюційного циклу і народження нового. Зараз Україна стоїть перед питанням, який шлях обрати. Ми маємо вибрати правильний шлях, щоб розпочати нову еру.

– Скільки часу потрібно для втілення в життя ідеї Міжмор’я, якщо всі країни-претенденти дадуть згоду на створення? 

– Ідея вже втілена, ви просто цього не бачите. Залишилось лише оформити це юридично. Ми хочемо об’єднати цивілізованих людей, щоб покращити рівень їхнього життя. Розширення ринків праці, нові офіційні, легальні місця роботи, обмін науковцями, фахівцями, налагодження взаємозв’язків в системі освіти – такі можливості надасть Міжмор’я його громадянам. А труднощі – це завжди були є і будуть лише мотивацією до самовдосконалення!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *