Вперше за понад три десятиліття Національний університет «Львівська політехніка» розпочинає будівництво нового студентського гуртожитку. Дев’ятиповерхову будівлю зводитимуть у Студмістечку на вулиці Відкритій, поряд з давно вже побудованими тут університетськими гуртожитками.
На жаль, нині виникла загроза зриву початку будівництва і, як наслідок, стає непередбачуваним термін вводу новітнього гуртожитку в експлуатацію. Адже будівництво відбувається за державні кошти, а це потребує ретельного дотримання графіку робіт, оскільки фінансування є поетапним. Натомість органам студентського університетського самоврядування незрозумілими є побоювання та протести мешканців сусіднього житлового будинку щодо цієї новобудови. Отож у студентської спільноти Львівської політехніки виникає глибоке занепокоєння з приводу дотичності до цього низки громадських організацій, які, прикриваючись «благими намірами», черговий раз піаряться, використовуючи місцевих жителів, котрі проживають поруч із ділянкою забудови. Тим більш, що є підстави вважати, що за всім цим стоять деякі галицькі політики, котрі використовують будь-який штучний привід, аби змінити теперішнє керівництво цього найбільш відомого в Україні та поза її межами львівського вишу на «своє».
Відтак студенти-політехніки вирішили розпочати інформаційну кампанію під гаслом «Де нам жити?» для привернення уваги громадськості до загостреної проблеми студентського житла у Львові загалом та у «Львівській політехніці» зокрема. А якщо до них не дослухаються очільники міста й області, залишити за собою право на студентські акції.
– Яким же має бути майбутній гуртожиток?
– Востаннє ми будували щось подібне ще наприкінці 1980-х років – гуртожиток №15, а перед тим – №14. На той час вони були новим словом у проектуванні студентського житла. Наші напрацювання згодом використовували для аналогічного будівництва в різних вишах. Отож, проектуючи зараз новий гуртожиток, ми відштовхувалися від нашого досвіду та враховували найкращі європейські зразки. Головний акцент робили на тому, щоб забезпечити максимальний комфорт для студентів. А також і на тому, щоб оптимально використати відведену ділянку, – розповідає головний архітектор проекту, доцент кафедри архітектурного проектування Інституту архітектури «Львівської політехніки» Ігор Гнесь.

Відтак, новий гуртожиток буде мати чимало позитивних нововведень. Перш за все кожна студентська кімната матиме власний санвузол – туалет, умивальник і душ. Аспіранти ж мешкатимуть по одному – в блоці з двох кімнат, які матимуть спільний санвузол. Також у кожній кімнаті буде своя кухня – з електроплитою, холодильником, столиком і кріслами.
– Колись у гуртожитках ми будували по дві кухні на поверх. Та, проаналізувавши, що студенти не надто ефективно використовують їх, вирішили спроектувати кухні в кожній кімнаті. Вони будуть відділені перегородкою та забезпечені подвійною системою вентиляції, – додає Ігор Петрович. – Не буде в цьому гуртожитку й загальних кімнат відпочинку. Натомість – великі центральні холи, де можна буде поставити тенісний стіл чи м’які меблі і телевізор, або використовувати цей простір для проведення різних заходів – виставок, студентських воркшопів, вечірок. Наразі ми запланували, що такі холи будуть у частині гуртожитку на кожному поверсі, а в частині – через поверх. А там, де не буде такого холу, облаштуємо галерею з видом униз. Думаю, це студентам сподобається. На кожному поверсі будуть також великі тераси, а житлові кімнати матимуть французькі балкони.
Не забули проектувальники й про необхідність молоді займатися спортом. У новому гуртожитку будуть два великі спортивні зали. Один – із тренажерами, в півпідвальному приміщенні, яке буде добре провітрюватися і матиме вікна, орієнтовані до сонця. Паралельно заплановані також приміщення, де студенти збиратимуться на різні обговорення чи дискотеки. А в центральній частині просторого горища зроблять універсальне приміщення для ігор у баскетбол, волейбол. Оскільки ці зали розмістять над холом, це не створюватиме дискомфорту мешканцям поверхів нижче. В підвальному просторі облаштують досить велике приміщення для зберігання велосипедів. А поряд з гуртожитком – і кілька критих велостоянок. Буде покращений і благоустрій довкола прилеглих гуртожитків. Зокрема довкола заплановано зробити п’ять сучасних ігрових майданчиків із відповідним покриттям та гімнастичну доріжку. Ними зможуть користуватися не лише студенти, а й наразі неприхильні до новобудови мешканці довколишніх будинків. Також у планах – облаштувати велодоріжку від Студмістечка до навчальних корпусів.
Подбають тут і про маломобільних студентів. Адже на першому поверсі нового гуртожитку буде кілька кімнат для студентів з особливими потребами. Будівля буде облаштована пандусами, аби без проблем можна було потрапити в будь-яку частину гуртожитку.