7
0

8525724_8-breathtaking-lines-from-pinoy-poetry-to_t37d64284

«Як не любов, то що це бути може?
А як любов, то що таке вона?»
Франческо Петрарка, Сонет 132

Подейкують, що людина – соціальна істота, а кохання – не інстинкт, а почуття притаманне розумним особам. Проте трапляються випадки, коли суспільство, яке соціалізувало цю ж саму людину, постає проти її кохання. Чия ж тоді правда? А правда в кожного своя…

Кохання – це індивідуальний калейдоскоп почуттів. Інколи воно екстравертивного спрямування, коли людина ладна зі всіма ділитися тими почуттями, які її переповнюють. Часом – інтровертивного: тоді людина міцно тримає всередині це зерня і плекає його, не виставляє на показ, щоб зберегти лише для себе. Прокручуєш такий калейдоскоп і проминають ніжність, захват, ревнощі, любов.

Найчастіше тему кохання обговорюють у кабінетах психотерапевтів та на кухнях за келихом вина. А також доклали своїх зусиль у висвітлення теми почуттів і філософи. У епоху Відродження, до прикладу, Бенедикт Спіноза, Джордано Бруно, Піко де Ла Мірандола були прихильниками думки, що кохання – особлива сила, яка потрібна для того, щоб впорядкувати суспільне життя. Ці філософи наділяли любов функціями, які звільняли людську душу від смутку та надихали на пізнання довколишнього світу.

Інший філософ Фрідріх Гегель, який жив у Німеччині ХІХ ст., дотримувався думки, що здатністю кохати ми наділені, аби «…відмовитися від свідомості самого себе, забути себе в іншому я і, проте, в цьому ж зникненні і забутті вперше знайти самого себе і володіти самим собою». Кохання – це не лише процес процес пізнання об’єкту зітхань, але й знайомство з самим собою в цих почуттях.

Більш прагматичним був Людвіг Фоєрбах. Для нього любов була звичайним «універсальним законом розуму і природи». Проте філософ, який був атеїстом, пропагував «релігію без Бога, релігію Любові». Саме тому «закон розуму і природи повинен бути найвищим і першим законом людини».

Не оминемо увагою і Зигмунда Фройда, який прирівнював всі прояви любові до фізіології, тваринного інстинкту. Артур Шопенгауер був прибічником Фройда і стверджував, що любов потрібна людям для ілюзії щастя. За його версією люди зробили щастя самоціллю, а кохання знаряддям досягнення мети.

Також існує теорія розділення кохання на шість підвидів: агапе, людус, прагма, манія, сторге та ерос. Пропоную співставити з існуючими персонажами відомих книг та літературними образами.

Сцена із екранізації роману "Небезпечні зв'язки"
Сцена з екранізації роману «Небезпечні зв’язки» (1988). Режисер – Стівен Фрірз

Агапе – це взаємини Дон Кіхота до його Дульсінеї із роману Мігеля де Сервантеса «Дон Кіхот». Це жертовне почуття. Не дарма ж ідальго вершив свої «подвиги» на честь чарівної дами. Це почуття, коли закоханий ніби воліє бути подалі від об’єкта зітхань, але його переповнює нестримне бажання побачити кохану. Згадайте, як Санчо Пансо за дорученням свого пана відвідував Дульсінею. Потім Дон Кіхот розпитував про неї, проте від особистої зустрічі цурався, знаходив причини залишатися осторонь. І все одно йшов на «подвиги» на честь коханої.

Людус – почуття притаманне Віконту де Вальмону та Маркізі де Мертей із роману П’єра Шодерло де Лакло «Небезпечні зв’язки». То є любов-гра. Їхні життя були фарсом, постановкою, розіграною сценкою. Вони жонглювали почуттями та зводили все до ліжка. І не вбачали в цьому проблем. Навпаки – у людусі єдине стає важливим – задоволення.

Прагма – це Кетрін Морланд та Генрі Тілні (Джейн Остін «Нортенгерське абатство»). Це почуття, які спираються на розум. Зручне кохання, так би мовити. Саме тому старий генерал Тілні, батько Генрі, перевіряв статки Кетрін. Його думка кардинально мінялася він зміни фактів щодо фінансового становища сім’ї дівчини. Так, Генрі, можливо, вважав дії батька дріб’язковими, але заручився з Кетрін лише тоді, коли генерал дізнався, що вона має яке-не-яке придане.

Манія. Тут яскравим прикладом послужать Вертер та його Лотта (Йоганн Вольфганг фон Ґете «Страждання молодого Вертера») або Отелло та Дездемона із відомої п’єси Вільяма Шекспіра. Одержимість, яку породжують ревнощі – головна характеристика Манії. Любов, якою керуєш не ти, а яка керує тобою. У першому випадку, Вертер не зміг себе опанувати і його одержимість зіграла проти нього – закоханий чоловік скоїв самогубство. У другому випадку, Отелло був настільки сповнений агресієї, що одержимість вилилась на його кохану і стала причиною її вбивства. В обох випадках кінець далекий від хепіенду.

Сторге уособлюють Кандид та Кунігунда із твору Вольтера «Кандид, або Оптимізм». Це любов-дружба, яка вміє чекати, терпіти, пробачати. Хоча у цих двох доволі дивні стосунки і складна історія взаємин, Кандид залишився з Кунігундою навіть тоді, коли вона втратила свою красу, навіть тоді, коли немає місця пристрасті, отже «далі все буде краще!»

Е. Лейтон. Трістан та Ізольда
Е. Лейтон. Трістан та Ізольда

Ерос представляють ніхто інший, як Трістан та Ізольда або Ромео й Джульєтта. Це кохання-пристрасть. Закохані позбавляють себе раціонального зерна та втрачають контроль. Таке почуття не настільки небезпечне, як манія, але з ним теж потрібно бути обачним. Якою прекрасною та світлою не була б та пристрасть, наших героїв ерос таки зміг згубити. Проти них була суспільна думка і мораль, проти них, здається, був цілий світ, а вони всього-лиш боролися за своє кохання.

Еріх Фромм зазначав, що у коли в людині розвивається відчуття індивідуальності, їй недостатньо присутності батьків. У ній зростає потреба в єднанні ще з кимось. Але ваблення однієї людини до іншої, цікавість до неї – це ще не кохання. Кохання утворює вищий рівень відносин людини з людиною. Вона виявляється як прагнення випробувати радість, відбиту від радості коханої людини.

Насправді, те, що у серці однієї людини – велика загадка для іншої. Аналізувати почуття справа не легка і до кінця не підвладна. Кохання – абстрактне поняття і набуває конкретного змісту лише індивідуально для кожного. Головне – не «віддавайте любов за благо королів!»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *