3
0

Tales-from-the-hidden-attic

Я дуже критично ставлюся до підбору фільмів. Перед тим, як почати перегляд якоїсь стрічки, читаю купу відгуків, дивлюся трейлери, шукаю описи. Як це не безглуздо, але «затвердження» фільму займає в мене більше часу, аніж його перегляд J. Але, напевно, кожен з нас, подивившись дійсно хороший фільм, хотів би стерти зі своє пам’яті останніх дві години життя і пережити ці емоції ще раз. Є й простіший спосіб – знайти ще одну, схожу, картину. Не так за сюжетом, як за самою атмосферою: фільм, який справить таке ж враження і пробудить схожі емоції. Саме тому я й вирішила розпочати свій блог, де час від часу здійснюватиму невеличку підбірку фільмів з дотичною тематикою.

Оскільки «топ-5 мелодрам», «15 комедій для хорошого вечора», «10 найкращих фантастичних фільмів» тощо, зустрічається у стрічках новин доволі часто, і, зазвичай, це фільми, які просто-напросто «стягнені» із вершини рейтингу на якомусь сайті кіно, я пропоную вам дещо цікавіше. На нашому сайті ви знайдете набагато вужчі за тематикою підбірки кінострічок, які не завжди можуть похизуватися цілою низкою нагород і схвальних відгуків кінокритиків. Але це зовсім не означає, що вони не варті того, аби їх переглянули. Отож, першим списком у моєму кіноблозі будуть психологічні трилери, де дія відбувається в одній кімнаті.

Насправді трилерів, у яких події розгортаються у замкненому просторі є чимало. Клаустрофобія – доволі поширений страх, тому режисери, що хочуть полоскотати нерви глядачам, доволі часто замикають на замок своїх персонажів. Та зазвичай площа такого «закритого простору» доволі велика. Це – багатоповерховий будинок, готель, психіатрична лікарня чи навіть ціла в’язниця. І є не так вже й багато захопливих фільмів, у яких основні події відбуваються на зовсім невеликій площі, розміром з апартаменти готельного номеру чи навіть, одну кімнату. З усього одними дверима замкненими на ключ. І все було б не так вже й погано, якби у тих чотирьох стінах герої були в безпеці. Але – ні!

Навіть найінтелігентніший представник нашого роду, опинившись у пастці, лицем до лиця зі страхом, болем чи й самою смертю, втрачає свою людяність. Що починає керувати нами в такі моменти: холоднокровний мозок, емоції відчаю чи первісні тваринні інстинкти? Людина ніколи не дізнається на що здатна, допоки не опиниться на межі свого життя.

Тому пропоную вам власну підбірку психологічних трилерів, де основні події розгортаються у одній кімнаті.

 1. Екзамен (2009)

  Кадр з фільму «Екзамен».
  Кадр з фільму «Екзамен».

Країна: Великобританія.

Режисер: Стюарт Хезелдайн

Тривалість: 96 хвилин.

Відома корпорація, яка обіцяє пристойну зарплатню, оголошує вакансію! Та оскільки претендентів на робоче місце вдосталь, доводиться проводити жорсткий відбір. Дуже жорсткий. Восьмеро спеціалістів, яким пощастило дійти до «фіналу», сидять за однаковими столиками у екзаменаційній кімнаті. Кожен готовий на все заради цієї посади із власних причин. І коли я кажу «готовий на все», то маю на увазі: буквально «на ВСЕ».

На перший погляд умови відбору доволі прості: не розмовляти зі спостерігачем, не псувати свої аркуші, не виходити з кімнати допоки не закінчиться час (80 хвилин). Інакше – дискваліфікація. Більше правил немає, рамки Закону тут не діють, тож боротись за місце можна будь-яким способом. Аби пройти відбір, кандидатам потрібно відповісти всього на одне запитання. Час пішов… Але найбільша проблема полягає в тому, що аркуші, на яких мала бути загадка – абсолютно чисті. Тому перш, ніж дати відповідь, потрібно знайти саме запитання…

Які способи приховати текст ви знаєте? А які методи проявлення чорнила вам відомі? Нашим героям доведеться перепробувати їх всі. Не побоюсь такої оцінки, але «Екзамен» – один із найдосконаліших трилерів, який мені довелося бачити. У фільмі якісно показані елементи справжнього детективу, адже до останнього моменту ви не зможете вгадати, яке запитання поставили перед кандидатами керівники корпорації. А кінцівка точно не розчарує!

Разом із пошуком відповіді, чи то пак – запитання, неймовірно цікаво проводити свій психологічний аналіз: спостерігати за тим, як змінюється поведінка героїв, як під час стресової ситуації у людей з різною вдачею, стають домінантними абсолютно протилежні риси характеру.

Фільм змушує задуматися про те, на що здатна кожен заради своєї цілі. Як швидко ми втрачаємо милосердя і людяність, коли азарт встановлює контроль над нашим розумом? Чи зважимось ми на найбруднішу гру, в момент, коли таймер безжалісно відраховуватиме останні секунди?

Такої конкурентної боротьби за вакантне місце вам ще не доводилось бачити.

 1. 9 в списку мертвих (2009)

  Кадр з фільму «9 в списку мертвих».
  Кадр з фільму «9 в списку мертвих».

Країна: США.

Режисер: Кріс Шедлі.

Тривалість: 87 хвилин.

«Це не мало так закінчитися», – фраза, що стала слоганом фільму чітко описує думки кожного персонажа.

Дев’ятеро абсолютно різних людей, незнайомих між собою, приходять до тями у напівтемному приміщенні, зв’язані і безпорадні. Чоловік у масці зі зброєю в руках заходить до кімнати і обіцяє вбивати одного із них кожних 10 хвилин, якщо не отримає відповіді на запитання, яким чином вони пов’язані, і нащо він їх тут зібрав.

10 хвилин. У дійсності – по 1 хвилині на розповідь про себе для кожного заручника і ще 60 секунд на встановлення зв’язку. Але скільки часу витрачено дарма на паніку, скиглення, плач… І скільком доведеться померти, допоки головоломку буде вирішено?

У кожного є свої скелети в шафі і вони – останнє, чим хочеться ділитися під час першого знайомства, навіть якщо воно у такому нетривіальному форматі. Але, щоб скласти увесь пазл, доведеться прокрастися глибоко у минуле кожного з 9 людей, які вже числяться у списку мертвих.

Комусь складена картинка може видатись нелогічною, а хто скаже, що це просто геніально! Мене ж кінцівка змусила задуматись про те, що жоден вчинок в нашому житті не залишиться безкарним. І не треба брати до уваги якесь серйозне порушення Закону, навіть найдрібніші «погані вчинки» здатні зруйнувати чиєсь життя. Скільки разів за свої роки ми чинили «не по совісті»? І скільки разів нам це сходило з рук? А головне, чим частіше, ми приймаємо такі рішення, тим рідше відчуваємо муки совісті і те, що вперше робили тремтячими руками і з нестримним калатанням серця, поступово стає звичною справою. І живеш собі, нічим не переймаєшся, аж раптом одного разу прокидаєшся в напівтемній кімнаті із незнайомцями, зв’язаний, із дулом біля скроні…. Бо за все в житті рано чи пізно доведеться платити.

 1. Пастка Ферма (2007)

  Кадр з фільму «Пастка Ферма».
  Кадр з фільму «Пастка Ферма».

Країна: Іспанія.

Режисер: Луіс Пьєдраіта і Родріго Сопеньї.

Тривалість: 88 хвилин.

«Ви знаєте, що таке прості числа? Бо якщо ні – вам варто піти звідси просто зараз…» – так починається фільм, де головні ролі, здається, грають не актори, а логіка і геометрія. Чотири математики. Чотири генії своєї справи! (Принаймні їм так здається). Хоча, напевно, ще хтось так думає, адже лише вони, як виявилось, змогли розв’язати задачу, що була у листі від незнайомця під псевдонімом «Ферма». Тепер четверо щасливчиків запрошені на зустріч для «обраних», чиє IQ заслуговує уваги. Та ще з самого початку прийому все виглядає занадто дивним, підозріло сфальсифікованим. І вже через декілька хвилин наші генії опиняються в замкненій кімнаті із невеличким ком’ютером, на екрані якого по черзі з’являються загадки. На відповідь всього-навсього 1-2 хвилини. Якщо розгадки немає – стіни в кімнаті починають зсуватися. Хочеш вижити – думай!

«Пастка Ферма» – рай для любителів логічних загадок, поціновувачів математики та тонкого гумору. Фільм відшліфований до деталей. Усі події плавним чином сплітаються у ланцюжок і виглядають доволі правдоподібними. Цікаво й те, що вся стрічка просякнута різноманітними геометричними дежавю. Навіть візерунок на шпалерах у кімнаті збігається із планом самого приміщення. Також варто віддати належне самому сценарію: очевидно, режисери керувались фразою: «не знаєш, що сказати – мовчи!», адже кожна репліка персонажів заслуговує того, аби бути почутою. У фільмі просто відсутні пусті балачки та непотрібні діалоги. Все сказане – має свою вагу. Кожна фраза абсолютно доречна.

Щодо самого сюжету, то зовсім трішки бракує хорошої кульмінації. Фільм занадто довго починається і занадто швидко закінчується. Хотілось трохи більше сюжетних піруетів, більше гіпотез щодо особистості автора смертельної головоломки – загадкового містера Ферма. Все стало зрозумілим занадто раптово, хотілось закричати: а як же інтрига?! Та все ж мушу визнати, що фільм тримає у певній напрузі від початку до кінця.

Чесно кажучи, важко повірити, що фільм створений 2007 року. Спершу не надто яскрава і насичена кольорами картинка трохи дратує, але потім починаєш пройматися цією специфічною атмосферою і починає здаватися, що так і задумано. Все-таки це не той фільм, який робить ставку на спецефекти, «Пастка Ферма» радше бере своє сюжетом.

Єдине, що залишилося для мене таємницею, це те, яким чином герої вносили в комп’ютер відповіді на загадки, де рішенням є не число чи конкретна фраза. Декотрі запитання потребували поширеного пояснення. Тож яким чином за лічені секунди відповідь вводили у гаджет і він зараховував її як правильну? Та, можливо, вам вдасться це зрозуміти!

 1. 1408 (2007)

  Кадр з фільму «1408».
  Кадр з фільму «1408».

Країна: США.

Режисер: Майкл Гафстрем.

Тривалість: 104 хвилини.

Ви любите фільми жахів? Особисто я – не дуже. А от трилери із елементами містики – те, що треба. А якщо вони зняті за книгами Стівена Кінга, то однозначно вартують того, аби опинитися у цьому топі.

Майк Енслін, письменник та дослідних надприродніх явищ, працює над сюжетом чергової книги про «привидів» у готелях. Незважаючи на свою спеціалізацію, чоловік не вірить у полтергейстів та паранормальні явища. Та одного дня на його пошту приходить листівка від готелю «Дельфін» із попередженням: «Не входити до номеру 1408!». Думаю, далі здогадатись не важко. Так, саме так: попри численну кількість дивних смертей, які стались у саме в цих апартаментах та відмовляння власника готелю, Майк поселяється у загадковому номері, де, як кажуть, ніхто не протримався живим довше, ніж одну годину.

Що ж, у цьому фільмі ви не побачите візуалізованих монстрів, що живуть під ліжком, жахливих створінь із понівеченим тілом та гнилими зубами, які ганятимуться за героєм по всьому номері. Все набагато тонше, набагато правдоподібніше. Режисери граються із реальністю, викривляючи її так, що в декотрі моменти перестаєш розуміти, чи це просто сон, чи може сон у сні, чи все відбується на яву? І найперше цьому варто завдячувати вдало застосованому ефектові петлі часу. Напевно, ще ніколи він не був зображений так моторошно і так реалістично. Саме розуміння того, що герой відірваний від цього світу, більше того, від цього виміру, по-справжньому лоскоче нерви.

Фільм залишає занадто багато нерозгаданих таємниць. Ніхто не пояснює, як Зло з’явилось у 1408 номері? Можливо, й правильно, що режисер вирішив не перенавантажувати фільм історією готелю, але з іншого боку, мені бракувало цієї інформації усі 104 хвилини.

Протягом усієї стрічки починаєш складати в голові власні гіпотези-пояснення феномену 1408 номеру. Можливо, все це просто кошмар нашого персонажа, і ніякого готелю немає? А може, письменник вже давно мертвий, а ця кімната – його персональне коло пекла? Хай там як, а особисто я чекала на оригінальнішу кінцівку. Не буду розкривати карт, можливо, для когось режисерське завершення фільму видасться більш, ніж досконалим. Проте мені, любителю відкритих фіналів, все видалось занадто однозначним. Хоча…

 1. Пила: Ігри на виживання (2004).

  Кадр з фільму «Пила: Ігри на виживання».
  Кадр з фільму «Пила: Ігри на виживання».

Країна: США, Австралія.

Режисер: Джеймс Ван.

Тривалість: 103 хвилини.

Однозначно, цей список був би нічого не вартий без фільму, що підкорив глядачів усього світу і отримав цілу низку нагород та схвальних відгуків кінокритиків. До вашої уваги перша частина культової серії трилерів «Пила».

Двоє чоловіків прокидаюся у вбиральні. Кожен прикований за одну ногу ланцюгом до стіни. У кімнаті є й третій персонаж – тіло, яке без будь-яких ознак життя лежить посередині підлоги у калюжі власної крові. Понишпоривши у кишенях чоловіки знаходять аудіокасети з поясненням причин, через які вони тут опинилися та інформацією про те, що до 18:00 один із них повинен вбити іншого, якщо не хоче втратити дружину і доньку. Очевидно, компромісу не буде… Проте, можливо, є інший вихід, таємно зашифрований у закутках тісної вбиральні?

Безумовно, цикл «Пила» фільм не для людей із слабкою психікою. Море крові, людського м’яса, криків і жорстоких смертей не дозволять розслабитись ні на секунду. Проте варто зауважити, що саме ця, перша частина, «найгуманніша» зі всіх, якщо так взагалі можна всилюватись. Та, коли відфільтрувати усі знущання над людським тілом, процідити отримане через беземоційне, холоднокровне сприйняття, то отримаємо бездоганно змайстрований психологічний трилер із осадом детективу.

Окрім сюжетної лінії, що розгортається у кімнаті, спостерігаємо за окремими сценами про автора гри. Хто ж він – цей психопат, що отримує насолоду від людських страждань? А може, навпаки – змушує своїх жертв брати участь у смертельній грі, щоб показати їм цінність людського життя? Хіба ми, люди комфорту і затишку, знаємо, що таке справжній фізичний біль? Хіба ми можемо зрозуміти, як це, існувати, кожну секунду чекаючи своєї смерті? Ми не вміємо цінувати власне життя. Проклинаємо свої дні і захлинаємось власними сльозами, лежачи на атласних перинах у квартирах в центрі міста. Які ж бо ми нещасні!

Фільм «Пила: Ігри на виживання» – це взірець психологічного трилеру, де дія відбувається у замкненому просторі. Який біль готова витримати людина, коли на кону життя найдорожчих? Це – еталон витриманого хорору, неперевантаженого безглуздими вбивствами та літрами штучної крові. Так – жорстоко, але не можна не визнати, що оригінально і продумано до деталей. Це – хороший детектив, коли загадка не відпускає від сюжетних перипетій ні на мить, а фінал дійсно вражає!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *