2
0

У п’ятницю, 12 травня стало відомо про масштабну кібератаку. Лікарні й телекомунікаційні компанії по всьому світу стали жертвами хакерів-здирників. Автори вірусу WannaCry вже «заробили» на своїх жертвах понад 12 тисяч доларів. Крім Британії, звідки вірус розпочав свою атаку, найбільше постраждали Росія, США, Китай, Іспанія, Італія. Менш ніж за добу жертви вірусної атаки переказали на рахунки зловмисників близько 7 біткоінів. За курсом 1740 доларів за один біткоін це трохи більше дванадцяти тисяч доларів.

В установ є тільки три дні, щоб відправити компенсацію хакерам. Після цього комп’ютери «поставлять на лічильник»: ціна за повернення файлів зросте вдвічі (від 300 до 600 доларів США). А якщо жертви хакерської атаки не заплатять протягом семи днів, то втратять свої файли назавжди.

Україні вдалося уникнути масових інфікувань інформаційних систем. Про це заявили у прес-службі Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в суботу, 13 травня. «У результаті оперативно вжитих заходів і завдяки завчасному попередженню про масову розсилку цього шифрувальника та наданню необхідних рекомендацій, вдалося уникнути більшості випадків інфікувань інформаційних систем державного сектору», – йдеться в повідомленні. За даними Держспецзв’язку, переважна більшість інфікувань відбулася через відкриття шкідливих аттачментів (документів Word, PDF-файлів), які були надіслані на електронні адреси багатьох комерційних структур та державних установ.

Для атаки хакери використовували модифіковану програму EternalBlue («Вічна блакить»), розроблену спочатку в Агентстві національної безпеки США. У серпні 2016 року хакери групи The Shadow Brokers вкрали її у хакерів Equation Group та опублікували в квітні 2017-го.

За інформацію приватних охоронних компаній, вірус WannaCry (вона ж WCry і WannaCryptor) використовує помилку в операційній системі Windows, яку Microsoft виправила ще в березні 2017 року. Всім, у кого система оновилася, вірус не загрожує. Проте багато користувачів та організацій вимикають автоматичні оновлення на своїх комп’ютерах, а частина взагалі використовує неліцензійну Windows.

«Креденс» звернувся за порадами до експерта з цифрової безпеки Ірини Чулівської. За її словами, подібні віруси часто стають «головним болем» журналістів, адже знищують всі файли на комп’ютері. Захиститися від них можна, дотримуючись кількох правил:

Ірина Чулівська
Ірина Чулівська, експерт із цифрової безпеки в Інституті Масової Інформації (ІМІ). Фото зі сторінки Ірини Чулівської у Facebook
  • «Якщо ви отримуєте листа (на емейл, фейбук, тощо) з лінком, за яким пропонують щось завантажити, чи підозрілим вкладеним файлом (байдуже – від знайомих чи ні, відправника можна підробити), – подумайте добре, чи воно дійсно вам треба (підказка: напевно не треба).
  • Якщо все ж завантажили – то ПЕРЕД ТИМ як запускати – перевірте через virustotal.com (перевіряє все, крім архівів, які захищені паролями, і файлів більших за 128 Mb). Якщо там покаже хоча б один червоний хрестик – файл не запускайте.
  • У вас мають стояти автоматичні оновлення операційної системи і вона має постійно оновлюватись. Конкретно в цьому прикладі «вірус» використовує вразливість операційної системи, яка вже була закрита в новіших версіях. Те саме стосується усіх програм, які випускають оновлення (браузер, різні PDF-рідери, особливо те, що саме проситься оновитись). Перевірити ваші налаштування оновлень можна за такою схемою: «Панелі керування – Система і безпека – Центр оновлень Windows».
  • Завжди майте свіжу резервну копію всіх важливих даних. У хмарі, на зовнішньому диску, а краще і там, і там. Хороша звичка – раз на тиждень виділяти півгодинки на те, щоб оновлювати бекапи. Тоді навіть якщо заразитесь таким – нічого важливого не втратите», – радить експерт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *