1
0

internet-headВи вважаєте себе вільним автором на безмежних просторах мас-медіа? Змушені розчарувати: вам нав’язують індивідуальність.

У Григорія Почепцова є цікава думка про те, що «тоталітарні країни – це продукт не тільки репресій, а й кіно». Воно замилювало картинку реальності. Фільми ретельно підбиралися керівниками, щоб створити єдиний образ законослухняного громадянина.

Пізніше з’явилася цікавіша схема – телебачення. Оскільки уподібнення відбувається саме за найнижчими реакціями, то телевізор і далі вдало маніпулює суспільством. Спрощення смислів сприяє збільшенню аудиторії – це закон не лише телебачення, а й друкованих ЗМІ та художньої літератури. Часто, коли людина бачить об’ємну статтю, особливо на культурну тематику, то перегортає одразу сторінку. Це ж можна сказати й про телебачення: людина віддає перевагу розважальним програмам, а не науково-пізнавальним. А якщо трапляється навпаки, то така особа вважає себе дуже вже унікальною.

Хоча насправді люди однаково обмануті, незважаючи на те, який тип програм їх цікавить. Дондурей пише: «Здається, телебачення нічого не вигадує, а лише екранізує давно вистиглі в самому глядачеві підсвідомі міфи і комплекси. Телевізійні установки підсилюють і закріплюють все те, чого глядач сам боїться, не допомагають йому звільнитися від глибинних страхів, а з успіхом і холоднокровно консервують їх, породжуючи зовсім не ті, що надихають, версії реальності». Але поки сучасний споживач критикує «ящик», він не помічає, що ним маніпулюють надзвичайно хитрим способом – Інтернетом.

Інтернет – це новий прихований вид тоталітаризму. Він створив відчуття індивідуальності. Кожному здається, що він є автором, може вільно ділитися своїми думками. Насправді ж авторів дуже і дуже мало. Але психологічне відчуття несправжньої свободи доволі часто важливіше за правду. Тим, що особисту інформацію користувачів може використати апарат влади, уже нікого не здивуєш. Інтернет диктує, що людині читати, їсти, думати і в що одягатися. Але найважливіше те, що вона сама це обирає, тобто керування індивідом – демократичний підхід всесвітньої павутини.

Останнім часом зросла кількість української молоді, що читає. Проте коли доводиться назвати декілька книг, що змінили світогляд молодої людини, то вона усвідомлює марність свого читання. Часто таку літературу для молоді рекомендують саме на просторах Інтернету.

Різноманітні розіграші в соціальних мережах – це один із видів маніпуляцій у сучасних мас-медіа. З одного боку людина отримує відчуття авторства, а з іншого – задоволення потреб. Це спрощення смислів, яке псевдостимулює того, хто розігрує, і того, хто виграє приз. А владі вигідно, щоб користувачі відчували себе індивідуальностями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *