3
0
Фото: curves.eu

Це був теплий весняний вечір. Танув сніг, шари одягу і самооцінка. Давалися взнаки новорічні свята та Масляна. Разом з об’ємами талії, очевидно, збільшилося й серце. Після зимової сплячки дівчатка різних вікових категорій особливо прагнули великого і прекрасного кохання. Це стало дуже помітно завдяки «підсніжникам». Вони раптово з’являлися у тренажерних залах, басейнах, проростали крізь килимки для йоги. Каюсь, я теж післясвяткова спортсменка. Протягом трьох місяців я обливалася потом, звітувала про кожну з’їдену котлету і ляскала по своїх ненависних стегнах у компанії прекрасних леді клубу «FitСurves». Аж поки не відчула себе зомбі. Та це згодом. Спочатку все було казково.

ДОБРИДЕНЬ, СЕКТО!

Тоді всі плани стати першими красунями класу нам зіпсували рідні. Налякані телевізійними сюжетами про анорексію, виховані в епоху дефіциту і черг, вони вважали всі програми схуднення злом, а відмову їсти хліб ледь не образою Господньою. Діагностику взагалі назвали маячнею. 45 кілограмів. Який целюліт? Спочатку ми демонстративно образилися, але швидко переключилися на щось інше і забули про «FitCurves». Однак на несвідомому рівні щось залишилось.

Вперше я почула про цей спортивний клуб ще за кілька років до мого першого тренування. Тоді ми з подругою, незграбні дев’ятикласниці, поверталися зі школи, як нас зупинили старші дівчата. Критично оглянувши наші дитячі фігурки, вони запропонували нам пройти дослідження на визначення відсотку жирової маси в організмі. Мовляв, мають найсучасніше американське обладнання, а до того ж все абсолютно безкоштовно. Ми намагалися від них тактовно піти. «Дякую, ми подумаємо, цікава пропозиція. Та-та. Обов’язково». Але вони й не думали дати нам спокій. Розказували про новий спортивний зал, описували захмарні перспективи (модельну зовнішність, закохані погляди найгарніших хлопців класу). Врешті-решт дали нам купу буклетиків, анкет, книжечок із псевдонауковими доказами і відпустили з миром. З магазину виходила компанія замучених побутом жінок. Було не до нас.

Через кілька років здоровий спосіб життя (великий і жахливий, ясна річ) став трендом навіть у районних містах і смт. Надихнувшись шоу «Зважені й щасливі» та світлинами інстаграмних дів, жінки почали масово цікавитися цінами на абонементи, навчилися відрізняти салат айсберг від фрізе та смажити картоплю на оливковій олії. Популярність «FitCurves» різко зросла.

Коли обирала клуб, особливо не замислювалась. По-перше, зіграли дитячі спогади про приязних тренерів-промоутерів і дух бунтарства сповільненої реакції. По-друге, підвальні приміщення із гирями та перекачаними чоловіками мене особливо не спокушали. А тут все для жінок. Спеціальні тренажери розраховані на дівочий організм, полуничні протеїнові коктейлі, здорове харчування. А до того ж їхній сайт рясніє акційними пропозиціями, «безкоштовними місяцями» та фотоісторіями успіху.

Як тільки я переступила поріг, адміністратор усміхнено запитала: «Ви вперше?» – і, після того як я кивнула, додала: «Як я рада, що ви прийшли! Ви геть не уявляєте, наскільки правильний вибір ви зробили!» Через хвилину підійшла тренерка, згодом ще одна (яка завершувала зміну). Обступивши мене, вони із неадекватним ентузіазмом почали сипати питаннями, паралельно розглядаючи мене з різних боків. Відчула себе конем Пржевальського у клубі дарвіністів-любителів. Поки я ковтала повітря і збирала докупи думки, вони встигли заміряти параметри всього, до чого можна було би застосувати мірну стрічку. Виміряли співвідношення різних видів жирових відкладень до м’язової маси, зросту до ваги, пульсу до віку, паралельно записуючи все до книжечки, своєрідного досьє на клієнта. І це все ще до пробного заняття та укладення угоди! Звідки така самовпевненість? Невже від них на цьому етапі вже ніхто не йде?

Фото: curves.eu

А далі було анкетування. Мене запитували про те, як харчуюсь, на що хворіла, яка в мене мрія, джерело доходів, завуальоване під питаннями про зайнятість, про цілі в житті, друзів. Анкета була надзвичайно довгою. Чимало з пунктів ніяким чином не стосувалися спорту. Але вдалі формулювання плюс приязне ставлення і просто втома від такої кількості питань дуже присипляли пильність. Було багато лестощів, посилань на невідомих науці вчених, перезавантаженість звертаннями, екзальтованими розповідями про тих, хто схуднув (в окремій теці ще й їхні фотографії). І наратив наскільки образний, емоційний, у швидкому темпі, що просто не встигаєш проаналізувати зміст. Кілька ледь помітних дотиків, підкреслень урочистості моменту, перехід на «ми», «наш». От вже за 20 хвилин здається, що тут ти своя, тебе розуміють, підтримують. На ті унікальні гідравлічні тренажери летіти хочеться, паралельно телефонуючи друзям і розповідаючи про 30-хвилинні тренування, які за місяць-два змінять твоє життя (і їхнє теж, якшо вони наступного разу прийдуть з тобою).

 ЧАС РОЗПЛАТИ ОПЛАТИ

Як виявилось, аби скористатися акцією «безкоштовний місяць», необхідно заплатити. Причому на півроку або рік вперед, адже місячних, а тим більше разових абонементів просто не існує. І лише тоді в подарунок ви отримаєте безкоштовний місяць. Система передбачає досить серйозні знижки для пільгових категорій населення (до якої належать і студенти), але такий пакет не передбачає можливість «заморозити» час невикористаних тренувань у разі хвороби чи скористатися додатковими можливостями. Проте (як вивилося вже згодом), з повним пакетом ви теж далеко не поїдете, бо, по-перше, за півроку ви зможете заморозити лише два тижні, що, звісно ж, попередньо не повідомляють, а по-друге, вам доведеться серйозно постаратися, аби переконати, що ви справді були відсутні за поважної причини, ніби в школі перед класним керівником.

Оплату можна здійснювати як готівкою, так і через термінал. Більше того – можна навіть в кредит. Якщо ви не поспішаєте лізти до боргової ями і не готові викласти кругленьку суму відразу, то продовжуючи дію абонементу, ви можете відкрити рахунок і щомісяця відкладати кошти в електронну скарбничку. Проте повернути гроші з неї вже неможливо, навіть якщо ви ними не встигли скористатися. Коли ви придбали абонемент, не поспішайте взувати кеди, адже тепер треба заплатити вже членський внесок. Залишившись вже зовсім без грошей, підписавши ше купу угод (серед умов однієї згода, що в разі травмування чи навіть смерті, вся відповідальність лягає на вас), ви нарешті отримуєте право одягнути лосини і тренуватись.

Спершу мені провели детальний інструктаж із правил поведінки в спортивному залі. Відчула себе доволі дурною дитиною. Далі посадили за кожен із тренажерів і розповіли, як ними користуватися, паралельно розповідаючи про кожен із них якусь зазубрену інформацію. Про те, що я 2 місяці виконуватиму вправи неправильно і з шкодою для деяких суглобів, я дізнаюсь від п’ятого чи то сьомого на моїй пам’яті тренера. Щоправда, затримається вона там лише на кілька тижнів. Функція інших тренерів полягала в мотиваційному: «І раз, і два, і три. Молодець! Активніше!» та широких посмішках. Гадаю, ви зрозуміли, що на цьому індивідуальний підхід закінчився.

Фото: woman-fit.ru

ЯК ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?

Прийшовши на тренування, ви обираєте браслет, який відповідає вашому стану здоров’я. Через серцево-судинні захворювання, мій був червоного кольору. Є ще жовтий – помірний фізичний стан, та зелений – ідеальна форма. Через відсутність у моєму житті спорту до цього, я часто була на межі втрати свідомості. Але ні в кого не виникло з цього приводу запитань. Власне й браслет той був скоріше нагадуванням собі, ніж тренерам.

Далі ви включаєтесь в коло з будь-якого тренажера і перші три станції маршируєте на платформах, пізніше виконуєте вправи, повторюючи за тренером. Час від часу електронний голос оголошує, що треба виміряти пульс. Тренер запитує ваші показники. Незалежно від того, чи ваш результат 90 ударів за хвилину, чи 140, тренер лише ствердно кивне.

Після цього починається частина, яка спершу мене шокувала. Ні з того ні з сього жінки починають розлючено бити себе долонями по найбільш апетитних місцях. Метою цих дій, як я потім дізналася, є притік крові до проблемних зон. Можливо, це і корисно, але виглядає як колективний акт аутоагресії. Пройшовши три кола, ви йдете на заминку. Обов’язкові вправи зафіксовані на плакатах. Ваше завдання – повторити їх за визначений проміжок часу і звільнити простір, адже майже завжди за килимками формується черга охочих.

 КОНТРОЛЬ ХАРЧУВАННЯ ТА НАСТРОЮ

За 3 місяці дієтолог так і не з’явився. Проте кожного заняття тренер привселюдно запитувала, що я їла, і якщо це був якийсь заборонений продукт чи страва, журила мене перед іншими учасниками. «Як так можна? Смажене м’ясо, а не на пару! У вас так не вийде схуднути. От Оленка (якій за 50 між іншим) он яка розумниця. Завдяки правильному харчуванню 3 кілограми за місяць скинула». В цей час всі на вас осудливо дивляться, таємно мріючи про смажене м’ясо, а ви опускаєте очі додолу і говорите: «Я більше не буду». Було би комічно, якби всі це не сприймали так серйозно. І так по колу. За заняття ви дізнаєтесь, хто чим поснідав, чому хтось там не посміхається, в кого проблеми з травленням. Одне слово, купа пізнавальної інформації, аби було чим навантажити мозок під час рутинних вправ. Завданням клубу є не лише допомогти скинути зайву вагу під час фізичних навантажень, а й проконтролювати вас за його межами. З цією метою ще під час першого зважування ви отримуєте щоденник харчування. В ньому маєте щоденно описувати свій раціон, який потім, за задумкою, має проаналізувати експерт з харчування.

І звісно ж усмішки. Без них ніяк. Тренери, адміністрація, прибиральниці (якщо вони є) вимушені кожну секунду бути щасливими. Вони не хворіють, не сумують, не нервують. Це роботи позитиву. І не дай вам Бог прийти з поганим настроєм. Вам кожну хвилину нагадуватимуть підняти кутики губ догори і розслабити чоло. І ще перепитають: «А чому ви не хочете сьогодні усміхатись? У вас проблеми?» Відчуваєш себе чи то в антиутопії майбутнього, чи то в театрі абсурду. Здається, що як з’їси шматок піци і прийдеш із кислим виразом обличчя, то усмішка перетвориться на вишкір, а добрий погляд на лазерну зброю. Пам’ятаєте того зайця-робота з «Ну, постривай»?

Фото: vmestemusilney.blogspot.com

ПСИХОЛОГІЯ НАВІЮВАННЯ

Промивати вам мозок починають ще з того моменту, коли вмовляють долучитись до клубу, роздаючи брошурки на вулиці. Вишукують в натовпі нещасних, втомлених або ж просто наївних (підлітки, пенсіонери). От де справді діє їх індивідуальний підхід, то це тут. Працюють парами, як сектанти. До юних дівчат підходять з аргументами про популярність чи обіцянками чоловічого гарему з принців на табуні білих коней, вагітним говорять про те, що хороша мама = мама з кубиками на пресі, жінкам старшого віку, що виглядатимуть як у 20, зціляться від хвороб і проживуть як мінімум 99 років. Далі наобіцяють вам безкоштовних занять, запишуть номер телефону і все – пташка в клітці. А там анкети, заміри, от вже й перше заняття. Ви відчуваєте себе в колі однодумців, корисно і весело проводите день ще й час від часу з колонок долинає ніжний чоловічий голос: «Ти – прекрасна! Ти – принцеса! Красуня!» Паралельно ті ж заготовлені фрази говорить тренер. Кожного пам’ятає на ім’я. Цікавиться життям. Помічає нову стрижку. Відсутність дзеркал вдало доповнює ілюзію. От ця маленька принцеса і витрачає півпенсії на фітнес. Більше того, ще й друзів підбиває. По-перше, приведе коліжанку – отримає знижку, а по-друге, на плакаті в залі написано, що з друзями заняття ефективніші. І хай результат за півроку – мінус 2 кілограми, які повертаються після 2 тижнів прогулів, туди ж ідуть не за красою. А за відчуттям потрібності. І за душевним теплом, хай воно і створене за шаблонами НЛП та інших маніпулятивних технік.

 ТРЕНЕРИ. ХТО ПАМ’ЯТАЄ ЇХ?

Що я завжди зауважувала як сторонній спостерігач – постійна зміна кадрів. У понеділок тебе тренує Марія, в п’ятницю вже Оксана. Що ж змушувало їх тікати з такого позитивного місця? До деяких тренерів адміністрація ставилася прихильно і зверталася, неодмінно додаючи зменшливо-пестливі суфікси, деякі ставали жертвами. «Я покарана?» – спитала тренерка після конфлікту з нахабною клієнткою. – «Що ти таке говориш при людях?!» – процідила крізь зуби завжди привітна жінка. Система всезагальної любові дала збій? Не знаю. Але після цього в залі я її не бачила. Звільнилась або ж їй допомогли прийняти це рішення?

Тема тренерів так і залишалася б таємницею, якби не величезна кількість обдурених дівчат. З деякими я поспілкувалася безпосередньо, кілька з них виклали свої враження у соцмережах. Збережу анонімність.

«Збентежило те, що набирають будь-яких, без освіти людей. Після навчання працюєш, потім їздиш на тренінг (за рахунок директора), а після цього підписуєш договір про те, що не звільнишся протягом року! Це що – рабство? Я розумію договір про те, що в разі звільнення виплатиш вартість тренінгу, але не до такої ж міри. Обставини різні бувають. І якщо це така вже «процвітаюча організація», то співробітників повинні забезпечувати безкоштовно формою, взуттям і членством у клубі. Це було за мої гроші».

Аліна м. Полтава

«Неоплачуване стажування може тривати дуже довго. Цінуйте себе і свою працю! Відразу обумовлюйте з роботодавцем умови. Робота тренером це лише 30% Вашого часу, весь інший час Ви працюєте прибиральницею, промоутером і менеджером з продажу. Найбільше мене пригнічувало те, що ми самі повинні були мити весь клуб, починаючи від роздягалень, де повно волосся і в погану погоду дуууже брудно, і закінчуючи туалетом… Взагалі, дуже багато залежить від конкретного керівника клубу».

Анна м. Київ

«Перше враження хороше, всі такі доброзичливі, милі. Обіцяють золоті гори і великі зарплати. Але коли проходиш навчання і починаєш там працювати, то випливає зовсім інша сторона медалі. Вони намагаються поглинути все життя! Крім того, що ти весь час і щодня проводиш там, так ще й дають роботу додому. Там є дві зміни, але що при першій, що при другій перебуваєш там цілий день! Люди для них просто робоча сила! Ніхто не зважає на твою думку, здоров’я. Всередині взаємини нестерпні, процвітає дідівщина. Зарплату не виплатили жодного разу, тільки жданиками годували! І штрафні санкції для співробітників надто жорстокі. Вистачило мене лише на 2 з половиною місяці, а нових клієнтів я привела пристойно».

Марина м. Умань

На антирекламу з боку колишніх працівниць відреагували й офіційні представники. Чи навели вони факти, які спростовують численні проступки? Можливо, пообіцяли відшкодувати кошти тренерам, яким так і не виплатили зарплатню в повному обсязі? Ні. В них досить оригінальне бачення проблеми:

«Хочу відзначити, що у нас є виклики і труднощі. Вони зумовлені слов’янським менталітетом і є наслідками пострадянського періоду. Люди не до кінця навчилися поважати й цінувати інших. Саме тому ми намагаємося робити все, щоб навчити власників адекватному ставленню до трудових взаємин з найманими працівниками і правильному заохоченню праці. З іншого боку ми маємо покоління людей, які не вміють і не звикли працювати. Прийшовши на роботу без освіти, будучи некомпетентними, не маючи досвіду, вони не прагнуть вчитися, але відразу хочуть мати зарплату, як у визнаних тренерів. Я усвідомлюю, що в наших пострадянських країнах ще багато над чим треба буде працювати: мисленням, переконаннями і правильним ставленням як до праці, так і до людей».

Світлана Співакова,
о
фіційний представник компанії FitCurves

Не хочуть працювати безкоштовно! Пропаще покоління. Що ж скажеш?

ФІНІТА ЛЯ КОМЕДІА

Коли ентузіазм почав сходити нанівець, а результат так і не здивував, я почала тверезо дивитися на речі. Помітила, що атмосфера всезагального блага – не більше, ніж маркетинговий хід, приязне ставлення – відточені прийоми НЛП. А за ширмою були ті ж розчаровані клієнти та працівники, які втратили час, а легкість відчули лише в гаманці. Питання про харчування, машинне «Ти чарівна» і сектанські прийомчики викликали вже якщо не роздратування, то в кращому випадку сміх. Тому я й пішла, не дочекавшись кінця «семестру». Останньою краплею стало те, як мені намагалися заборонити напитися води без команди на колективний водопій. Все. Досить.

Фото: woman-fit.ru

Я не можу сказати, що ця організація несе шкоду. Все ж здорове харчування і фізичні навантаження (хоч би яким соусом не заправлялися) йдуть на благо. Проте ті брудні методи, які вони застосовують як до клієнтів, так і до представників своєї ж структури, у моїй свідомості назавжди забруднили їхню книгу відгуків масними плямами. Їх гасло тепер сприймаються двозначно: «Допоможи нам допомогти тобі». Інакше кажучи: не чини опір, коли ми промиватимемо тобі мозок.

Направду з цієї системи вийти не так просто. В один момент виявляється, що ти проплатив курс на рік вперед, підписався на курси здорового харчування, а в скарбничці ще лежить енна кількість електронних купюр. Залишаєшся ще на трохи, потім ще. Хоча розумієш, що став заручником власних грошей, які шкода викинути на вітер. Згадуються рядки з «Hotel California» групи Eagles: «You can check out any time you like, but you can never leave».

Їм справді вдалось мене здивувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *