1
0

Під час карантину мені довелось  3 місяці пробути 24/7 з семирічним братом. Замкнутий простір, однаковий розпорядок дня і  щоденні спроби пояснити першокласнику теми зі шкільної програми. З часом я стала дратівливою, а між нами почали виникати постійні суперечки. Проте цього можна було уникнути.  Якщо ви також прагнете дізнатись, як керувати своїми емоціями та чому так погано їх стримувати, то ця публікаця для вас! Адже ми записали найважливіші інсайти з вебінару психологині Вікторії Вероні «Емоційний інтелект: як зрозуміти себе та інших».

Що таке емоції, почуття та емпатія? 

Між поняттями «емоції» та «почуття» є суттєва різниця. Емоції – це миттєві реакції людини на зовнішні та внутрішні подразники. Ви смієтесь у відповідь на жарт чи дратуєтесь через велику чергу в поліклініці. Почуття ж – це стійке постійне ставлення до людини чи ситуації. Ви відчуваєте емоцію злості, коли кохана людина знову не прибрала за собою на кухні. Проте ваше почуття любові до неї нікуди не зникло – воно постійне. 

Розумне ж слово «емпатія» означає вміння розпізнавати свої та чужі емоції; визначати настрій співрозмовника; співпереживати. Важливий момент: не втрачати при цьому себе. Якщо замість співчуття ви починаєте горювати поряд з людиною, ви падаєте у прірву разом з нею. Основа емпатії – бути опорою для людини у складній ситуації. Не перетворюйтесь на того, кого треба рятувати – цим ви нікому не допоможете. 

Темна і світла сторона людини.

Не існує людини, яка б переживала лише позитивні чи негативні емоції. Американський психолог Пол Екман вважає, що у людини є 7 базових емоцій: гнів, страх, радість, сум, презирство, огида, подив. Вони утворюють величезний спектр і роблять наше життя яскравим.

Чому негативних та нейтральних секцій на зображенні більше? Колись саме негативні емоції рятували людині життя. Погодьтесь, втекти від дикого звіра у лісі вам допоможе страх перед ним, а не радість від зустрічі. Сьогодні ж негативні емоції є сигналами до змін. Так ви розпізнаєте проблему: ви втомились від дітей; робота не приносить задоволення; окремі люди у вашому оточення занадто токсичні тощо. Жити з такими емоціями постійно – просто небезпечно. 

Чому не можна стримувати емоції?

Розглянемо це на прикладі гендерних стереотипів. Через настанову «Хлопчики не плачуть» чоловіки роками стримують емоції суму, страху, горя, тривоги і інших, які начебто можуть показати їх слабкими в очах суспільства. Як результат, вони частіше страждають на серцево-судинні захворювання. 

Жінкам же наказують не виявляти злість і агресію, аби не здаватись «істеричкою». Через це саме у жінок частіше діагностують тривожні розлади та депресію. Стримуючи негативні емоції, ви лише погіршуєте свій стан, а не розв’язуєте проблему. Шукайте способи вивільнити ці емоції: через крик, сльози, заняття спортом, записи у особистому щоденнику. 

Скарга бажаннядія

Ця схема допоможе вам подивитись в лице своїм негативним емоціям. Ви навчитесь проживати їх і відпускати, а не накопичувати до негативних наслідків. 

  1. Усвідомте свою емоцію і назвіть її. Можливо, це злість керівника, який дав занадто багато роботи. Ви катастрофічно не встигаєте і хаотично хапаєтесь за різні завдання. Скажіть собі: «Я злюсь і нервую через…». 
  2. Зрозумійте, чого саме ви би зараз хотіли. Скоріше за все – заспокоїтись і закінчити роботу. Подумайте, що змусить вас видихнути. Свіже повітря, кава, розмова з подругою чи малювання? 
  3. Дайте собі 20 хв і зробіть щось із того, що точно вас заспокоює. За цей час вам у голову прийдуть нові ідеї, або ви розплануєте свою роботу. 

Це звучить надто просто. Проте навіть визнати свою емоцію – вже половина справи. І водночас це перша і основна складова емоційного інтелекту. 

Емоційний інтелект це лише «Я»?

Отож, емоційний інтелект – це здатність усвідомлювати і управляти своїми і чужими емоціями. Крім власних емоцій тут в гру вступають нові важливі поняття: соціальна чутливість та управління відносинами. Ми часто неправильно трактуємо міміку людей чи їхню поведінку. Не ускладнюйте, а проясніть все простим питанням: «Я правильно розумію, ти зараз відчуваєш..?». Так ви навчитесь прогнозувати емоції людей і бути емпатичним. 

Після цього ви зможете керувати відносинами. Не плутати з маніпуляціями. Це лише вміння вирішувати конфлікти та надихати на певні дії. Так діє хороший керівник, повідомляючи неприємну новину про затримку зарплатні своїм підлеглим. Він входить в їх становище, ставиться з розумінням, переконує, що цей непростий період вони переживуть разом. За таким же принципом діє людина, яка надихає інших на революції та мітинги: розуміє їхні проблеми та бажання. Успіх залежить не лише від розумових здібностей, а й від вміння керувати емоціями інших людей. 

Як розвивати емоційний інтелект?

  1. По-справжньому любити свої емоції та аналізувати їх як сигнали. Цей мерехтливий світлофор емоцій – це все ви. Дякуйте їм за те, що ви можете розпізнати необхідність змін. 
  2. Спостерігайте за іншими людьми та намагайтесь їх зрозуміти. Без осуду. Чому людина так вчинила? Що її до цього спонукало? Які емоції вона могла відчувати в моменті?
  3. Інколи виконуйте таку вправу: протягом дня запитуйте себе: «Що я зараз відчуваю?». Після підйому, під час сніданку, за читанням, обираючи продукти в супермаркеті та стоячи перед дзеркалом. Вчіться називати емоції.
  4. Проживайте негативні емоції, проте концентруйтесь – на позитивних. 
  5. Намагайтесь усвідомлювати наслідки негативних емоцій. Чи готові ви прожити кілька днів-тижнів-місяців у стані суму чи розчарування? До чого це призведе?
  6. І ще маленькі дрібниці: хваліть себе протягом дня; спокійно приймайте компліменти; слідкуйте за своєю поставою. Це допоможе почуватись впевнено. 

І пам’ятайте, що людина – не робот. Реакції на одну й ту ж ситуацію завжди індивідуальна. Ви може відчувати як позитивні, так і негативні емоції. Це абсолютно нормально, адже в кожному з нас є темна і світла сторона. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *