11
0

Модній течії «еко-френдлі» не більше 10 років. Мізерна цифра в історії людства, але водночас така значуща. Інтернет кишить інформацією про зміну клімату, вимирання тварин, забруднення океану і можливі катаклізми через відсутність еко-свідомості. Тисячі рухів й організацій у всьому світі допомагають людям серйозніше ставитися до свого споживацтва.

В Україні поки що це питання турбує радше лише волонтерів. Держава намагається зловити хвилю тренду, але часом їй вдається це ну дуже паскудно. Наприклад, коли у місті ставлять 10 різних смітників, а потім виявляється, що в підсумку це сміття згрібають в одну купу, і ніякого сортування немає.

Тому, вірити в державу можна, але краще самому робити те, що дає помітний результат.

Я виділила для себе 5 простих правил у щоденному житті, які допомагають планеті, та водночас не виводять мене із зони комфорту. Будемо відвертими: неможливо, щоб люди століттями жили по-одному, а потім за одну мить змінили свої звички і поведінку. Тому починати треба з маленького і легенького. Спробуємо?

1. Мінімум поліетиленових пакетів

Поліетиленові пакети, у які ми звикли загортати кожен продукт окремо у магазині, є доволі поширеним сміттям. Вони не можуть природно розкладатись, а тому часто стають причиною смерті тварин, зокрема риб в океані, які сприймають їх за їжу.

Як відмовитись від пакетів?

Найкращий спосіб перейти на екоторбинки. Паперові пакети приховують за собою гибель дерев та великі витрати води, а розкладаються теж довго. Тож я виробила собі звичку не брати тисячі окремих пакетів для тих продуктів, які цього не потребують. Наприклад, фрукти й овочі, які самі мають захисну плівку – шкірку або продукти, уже упаковані.

Якщо ж вдома є якісь пакети (а вони точно є), то краще їх використовувати повторно, а не викидати одразу. Якщо таких пакетів назбиралося чимало, то їх можна використати замість спеціальних пакетів для сміття – ті ж також поліетиленові і несуть шкоду.

2. Ще менше пластику

Пакети – маленька крапля в океані поліетилену. Уявіть лише – 90% усіх продуктів у супермаркеті упаковані цим шкідником. Вихід – шукати альтернативу у скляних чи паперових пачках. Дедалі більше виробників помічають зменшення прибутку через свою неекологічність і переходять на кращі матеріали.

3. Якщо зубна щітка, то бамбукова

Я підрахувала, що приблизно раз у 2 місяці я купую нову зубну щітку. За 20 років це виходить ~ 120 щіток. Ніби і не так багато, але це всього лише я. А скільки людей довкола з такими же щітками! Купити бамбукову виявилось дуже просто і дешево. Я була здивована, коли дізналась, що зубні нитки бувають теж бамбуковими і є у мільйон разів кращими для збереження природи.

Бамбукові зубні щітки

4. Без соломинки, будь ласка

Я – не фанат кави і взагалі напоїв з собою, тому порада носити у сумці свою чашку мене оминула. Зате я частенько працюю у кафе і замовляю лимонад. У спеку відмовитись від такого блаженства просто неможливо!

Клопотатися з металевими трубочками я не хотіла, тож вирішила просто відмовлятися від них.

5. Менше відходів – менше проблем з утилізацією

Я придумала собі це правило, тому що надто лінива, щоб розбиратись у маркуваннях на пластикових упаковках. Мені простіше їх зовсім не купуватиJ Хоча не завжди виходить.

Та цей пункт стосується загалом усього споживання. Я почала свідоміше ставитися до шопінгу і менше витрачати грошей у мас-маркеті. Для відомих брендів шиють одяг діти з країн третього світу, і годі змушувати їх нарощувати темпи. Секон хенд – хороший варіант вторинного використання одягу, але я розумію, що він не всім підходить. Те, що може робити кожен – це складати список покупок перед походом у магазин, віддавати перевагу натуральним упаковкам або їхній відсутності і відмовитись від зайвого.

Це прості 5 правил, які стануть стартом на шляху до zero waste. Це складно, але не настільки, як може здаватись одразу. І однозначно вартує того, щоб спробувати. Можна довго прикриватись фразами, на кшталт «я не доживу не екологічної катастрофи» або «я – маленька людина, і мої відходи не такі вже значущі», а можна раціонально прийняти факти і зрозуміти, що важливий кожен пакет і кожна трубочка.

Ось ще кілька корисних рекомендацій, якщо з попередньої інформацією ви вже знайомі:

  • Замість кухонних губок, які розкладаються 200 років, використовуйте люфу. Це рослина з роду гарбузових, висушена м’якоть якої чудово впорається з усіма завданнями звичайної губки і зовсім не шкодить природі.

    Люфа
  • Господарське мило замінить усі миючі засоби: і економія, і менше відходів, і екологічний ефективний засіб.
  • Пластик можливо використовувати, якщо він довговічний. Головне правило: продукувати менше сміття, а не збільшувати обсяги того, що розкладається швидше.
  • Здавайте старий одяг у спеціальні магазини, віддавайте у благодійні організації або кладіть акуратно біля смітника, щоб їх забрали безхатьки.
  • З косметикою дуже складно – тут всюди пластик. Я намагаюся купувати велику палетку тіней (щоб не десятки маленьких), велику банку шампуню та еко-товари.

Діліться у коментарях своїми лайфхаками, і разом додамо своїм життям трохи більше екологічності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *