0
0

За останні десятиліття аборти стали надзвичайно поширеним явищем. Переривання вагітності регулюється не тільки свідомістю жінки, але й на державному законодавчому рівні.

* * *

Першою країною у світі, яка легалізувала аборти, був Радянський Союз. Це відбулося 18 листопада 1920 року. Саме тоді В. І. Ленін реалізував свою попередню постанову: «Вимагати безумовного скасування всіх законів, які карали за спричинення штучного викидня». Наступником вождя у цьому питанні був А. Гітлер. У 1933 році гітлерівці дозволили вбивати ненароджених дітей. Проте були й певні обмеження. Для того, щоб створити «сильну і чисту расу панів», абортові підлягали тільки плоди, які мають або могли мати вроджені вади. Крім того, положення про аборт були й у програмі «План «Ост». Головний у канцелярії Гітлера, Мартін Борман, зазначав: «Слов’яни зобов’язані працювати на нас. Плідність слов’ян небажана. Нехай використовують презервативи або роблять чистки — чим більше, тим краще. Освіта є небезпечною».

Незабаром гітлерівські окупанти видають важливе розпорядження, яке дозволяє полякам не обмежене жодними карними санкціями вбивство дітей і яке водночас карає — навіть смертю — за вбивство німецької ненародженої дитини. Після війни розпорядження було скасовано. У Польщі відновилося довоєнне законодавство, яке захищало життя зачатих дітей. Проте в умовах сталінського терору депутати Сейму ухвалили рішення про дозвіл на переривання вагітності. Тоді внаслідок аборту щорічно гинуло понад мільйон дітей. Сьогодні аборти у Польщі заборонено. Але чи добре це? Жінки, які хочуть позбутися небажаної дитини, змушені робити це підпільно або їхати у сусідні країни, де аборт легальний. Результат — переривання вагітності стає таємним і ще небезпечнішим.

Міжкантональний «туризм абортів» поширений у швейцарських клініках. У цій країні аборти легалізовані з 2002 року. Порівняно з Європою, у Швейцарії абортів значно менше, а кримінальні аборти тут узагалі рідкість. Жінки, які живуть в кантонах Вале і Фрібург, де переважає католицьке віросповідання, часто приїжджають на аборти в кантони Женева чи Во. У Женеві відсоток абортів удвічі більший, ніж у середньому в Швейцарії.

 

* * *

Окрім хірургічного переривання вагітності, поширене ще і медикаментозне. Це аборт внаслідок вживання певних лікарських засобів.

 

Міфепрістон (ліки) був розроблений у Франції, а вперше випробуваний у Женеві. Дослідники повідомили, що міфепрістон у поєднанні з препаратами, які скорочують матку (простагландинами), — ефективний метод аборту.

У 1988 році Франція стала першою країною, яка видала ліцензію на застосування міфепрістона із простагландином для проведення аборту на ранній стадії вагітності. Відтоді цей метод набув поширення, до нього вдаються чимало жінок нашої планети. Варто зазначити, що до 1974 року аборти у Франції були заборонені, а за порушення закону передбачалося позбавлення волі.

Легалізації абортів посприяли жінки. У журналі «Нувель Обсерватер» вони опублікували петицію щодо цієї проблеми. Публікація була яскравим прикладом громадської непокори у Франції. Наслідок — легалізація абортів.

Дозволено переривання вагітності і в нашого північного сусіда. В Росії аборт проводиться за бажанням жінки при терміні до 12 тижнів, за соціальними показниками (перебування жінки або її чоловіка в місцях позбавлення волі, коли в сім’ї більше трьох дітей, у разі розлучення) — до 22 тижнів, а за медичними показниками та згодою жінки — незалежно від терміну вагітності.

 

* * *

В Україні аборти дозволено. Його можна проводити за бажанням або соціальними показниками терміном до 12 тижнів. Проте у 2006 році з метою покращення демографічної ситуації більшість соціальних показів було вилучено із причин для проведення аборту. Якщо раніше малозабезпечені, самотні жінки могли вирішити проблему небажаної вагітності легально, то тепер вони змушені робити це таємно.

У нашій державі спостерігається активне втручання Церкви в законодавство. МОЗ і НАН України у вересні 2010 року провели IV Національний конгрес з біоетики. Серед учасників були святі отці православної та католицької церков.Під час конгресу відбувся симпозіум «Морально-етичні аспекти штучного переривання вагітності». Основна думка представників духовенства — більшість абортів в Україні є результатом «безладних статевих зв’язків» і «сексуальної розбещеності» молоді, яка забула про «споконвічні християнські моральні цінності», властиві українській культурі.

Учасники симпозіуму підписали резолюцію, в якій планується ініціювати перед Верховною Радою і Кабінетом Міністрів внесення змін до законодавства. Звернення передбачає запровадження системи «статевого виховання», що «пропагуватиме шлюбну вірність і дошлюбну стриманість». Відповідно, консультування жінок, які бажають зробити аборт, має проводитися спільно із представниками релігійних організацій, для того, щоб зберегти кожну вагітність.

 

Божена КЕЦМУР

1 Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *