3
0
Фото зі сторінки "Дім Франка" у Facebook
Фото зі сторінки «Дім Франка» у Facebook

З 18 до 31 травня у Львові відзначають День музеїв. Понад 25 музеїв міста Лева підготували особливу програму: тематичні екскурсії, лекції, майстер-класи, огляди виставок та експозицій. У домі Івана Франка представили виставку «Скарби Франкового дому». Унікальні речі, які перебувають у музейних фондах, не експонувалися взагалі або це було дуже давно.

Два роки навчання у Львівському національному університеті імені Івана Франка прищепили мені велику любов до життя та творчості Каменяра. За цей час я встигла пізнати кулінарні традиції родини Франків, зняти фільм про Івана Яковича і навіть створити сайт. А ось відвідати музей постійно бракувало часу, тому в межах святкувань вирішила виправитись.

Літературно-меморіальний музей Франка розташований у затишному місці поряд зі Стрийським парком. Гарний та ошатний будинок з чудовим садом зустрічає всіх охочих. Привітна пані екскурсовод запрошує проходити всередину. Вартість входу для учнів – 6 грн з особи, для студентів та пенсіонерів – 9 грн, для дорослих – 15 грн.

Фото зі сторінки "Дім Франка" у Facebook
Фото зі сторінки «Дім Франка» у Facebook

Насамперед йду розглядати «Скарби Франкового дому». Виставка складається з чотирьох частин: «Вишивки Франкового дому», «Срібло Франкового дому», «Світлини Франкового дому» та «Друзі Франкового дому». Уважно розглядаю срібло Франкової родини, сорочку, вишиту Ольгою Хоружинською, особистий годинник Івана Яковича. Зацікавлення викликали книжки, які Франко дарував друзям і тим самим демонстрував своє прихильне ставлення до них. Серед експонатів є «Фавст» Гете у перекладі Франка з дарчим підписом редактору «Gazety Naddniestrzanskiej» Едмунду Леону Солецькому, перше видання «Мойсея», подароване антропологу Івану Раковському, збірка «З вершин і низин», запрезентована відомому галицькому правнику і громадському діячеві Карлу Бандрівському, історична драма Адама Міцкевича «Wielka Utrata». Експозиції такого типу занадто «музейні» для мене. Хочеться вийти «з-під скла» і по-справжньому доторкнутися до життя генія.

Фото зі сторінки "Дім Франка" у Facebook
Фото зі сторінки «Дім Франка» у Facebook

Переходжу до, власне, будинку Франка і ось тут відчуваю саме ті емоції, за якими їхала. Нарешті переді мною музей, у якому немає табличок із написами: «Руками не торкатися». Тут усе «дихає». Кожен предмет має власну історію. На кухонному столі розкладено сервіз, який чекає на родину, що ось-ось прийде вечеряти. Атмосфера у кожній кімнаті вражає. Неймовірно красива бібліотека, де хочеться читати вечорами. Надзвичайно стильний та просторий кабінет – саме тут народжувалися шедеври. У Франковому домі хочеться залишитися. Тут можна і потрібно посидіти на лавці у садку, подумки обговорити з Франком рецепт його фірмової кави, розстелити ліжко і лягти спати, побажавши великій Франковій родині «На добраніч».

Будинок Франка – музей, із якого зовсім не хочеться йти. Він такий же гостинний, по-своєму вишуканий та стильний, як і колишні господарі будинку. Відвідати такий музей хочеться ще і ще, адже він дарує неймовірні емоції та враження, чітке уявлення того, як жила родина великого українського генія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *