5
0
13006467_942283532557647_6013079625185555483_n
Фото Юрія Басенка

Книга Назара Скалюка (Тараса Балди) «Чорний янгол»  побачила світ 2016 року. Це збірка з 21 оповідання, які глибоко і чуттєво описують найпотаємніші думки та надії, і цілі повороти життя на перший погляд звичайнісіньких та непримітних людей. Ми бачимо їх щодня, вони – звичайні перехожі, члени соціуму, які виконують свої, написані суспільством, ролі. Вони привітно посміхаються до нас чи, навпаки, бурмочуть якісь образи. А ми приміряємо на себе образи суддів і намагаємось винести вирок кожному з них. А чи задумувались коли-небудь, ким є ці люди, коли переступають поріг своєї домівки, чому їх доля повернула саме на цю дорогу, чому сталося так, що весь світ повстав проти них?


Книга Назара Скалюка – це мереживо людських доль і життів. Вона, наче підводний риф, безжально розбиває борти глобалізації і вприскує у каюти кораблів свою екзистенцію. Заглиблюючись у кожне оповідання, зустрічаєшся лицем до лиця із людьми, з якими щодня зіштовхуєшся на вулиці, які наступають тобі на ногу у трамваї, або ввічливо притримують двері магазину. Вони потрапляють у зону твого комфорту, але ніколи у рамки твоєї уваги.

Назар Скалюк (Тарас Балда)
Назар Скалюк (Тарас Балда). Фото взяте із сайту “Листи до приятелів”

Начитавшись книг і трактатів, наше суспільство замість мудрості набуло собі проблем із зором: ми стали бачити розмиті обриси лікаря, вчителя, адвоката, але ніхто не може розгледіти в них чітких рис людини. Назар Скалюк повертає увагу читачів на те, ким ми є під нашими стереотипізованими дипломами і ким ми стаємо за їх відсутності. Кожне оповідання змушує читача пригадати свою першоприроду і своє єдине істинне ім’я – Людина. Так, виявляється, усі ми люди, хоч часто цього не знаємо, або не хочемо знати. Бо ж набагато легше прикинутись кентаврами у лабіринтах кабінетів і офісів. А сховавши людину всередині себе під маскою професійних амбіцій, можна без докору совісті летіти на воскових крилах до свого сонця.

Щодня повернувшись з роботи чи університету у темний куточок, де можна зняти свою суспільну роль разом із робочим одягом, нам доводиться жити, і правила для цього заняття не прописані в жодних інструкція і протоколах. Часто ми не знаємо, як нам виплутатись із ситуацій, що мов сирени затягують нас у відкрите море страждань. Відключаючи мозок, включаємо почуття, а коли й це не веде до рішення, то просто покладаємось на інстинкти. І що з того? Поламані мрії, понівечені життя. Декілька десятків зруйнованих доль кричать зі сторінок «Чорного янгола»: «Не повторюй наших помилок».  А що забороняє робити свої? Книга дозволяє зрозуміти, що кожен з нас хоч раз в житті вирішував важкі життєві ситуації не по-совісті. Комусь вдалося вийти сухим із води, і він піднявся над світом, а хтось

img_7527
Обкладинка книги Назара Скалюка “Чорний янгол”

прирік себе на пекло за життя.  Парадокс у тому, що перші, обсохнувши, витягають з-за пазухи німб, який скинули, аби не канув у воду під час небезпечної переправи, одразу одягають його на голову і переконують інших та самих себе у своїй святості. А коли на їх шляху трапляються ті нещасні потопельники, що так і не вилізли з річки свого гріха, чорні ангели в кращому випадку проходять повз, а в гіршому жбурляють у бідолах камінням, яке натомість уже не завадило б збирати.

«Чорний янгол» – книга про нас. Тут зібрані історії, які на перший погляд здаються незвичними і унікальними. Почавши читати перші рядки, не можеш навіть приблизно уявити, що автор запас на кінець. Але, насправді, у кожному оповідання є  величезна частка життя, такого ж, яким живуть сотні людей зараз, в цю хвилину, яким, можливо, живеш і ти. Унікальність книги у тому, що автор показує дуальність кожного з нас, дозволяє нам самим вирішувати, чи ненавидіти чоловіка, що відрубав руки лікарю, чи шкодувати нещасного, який навіки втратив своє кохання. Назар Скалюк не ділить персонажів на чорних і білих, не судить і не засуджує, він просто показує, ким насправді є кожен з нас, коли знімає робочу форму. Придивіться до молодого хлопця, що дякує за покупку на касі магазину під вашим домом. Можливо він може розказати більше, ніж герої романів зарубіжних класиків.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *