2
0

14913879031ukraina-kanada

Чимало студентів мріють продовжити навчання поза межами України. Звичайно, всі хотіли б, щоб їхній диплом визнавали у всьому світі, а не лише на малому і корумпованому шматку планети. Іноземна освіта відкриває для українців більше можливостей і перспектив, роботодавець ставиться до вас серйозніше і цінує більше, ніж інших. Саме заради таких плюсів студенти докладають максимум зусиль, щоб навчатися за кордоном.

30 березня я мала можливість відвідати один із семінарів, що проходив у Львові, під назвою «Освіта, кар’єра, життя в Канаді». Організатор компанія STUDY.UA.

Канада − одна з небагатьох країн світу, що визнає український диплом. Тому, якщо вас цікавить магістратура чи післядипломна освіта саме в цій країні, все, що потрібно, вже у ваших руках – це диплом і виписка з деканату зі всіма вашими балами за чотири курси. Або майже у ваших руках, якщо ви ще навчаєтеся на бакалавраті.

Винятком є медичні та юридичні дипломи. Отож, якщо маєте бажання працювати в Канаді за своєю старою спеціальністю, будете змушені пройти чотирьохрічний канадський бакалаврат, а вже після нього магістратуру, якщо виникне таке бажання. Без цього бути лікарем чи юристом в Канаді вам ніхто не дозволить. А для вступу на перший курс бакалаврату абітурієнту знадобляться табелі з оцінками за три останні роки навчання в школі.

Найголовніше, що ви повинні мати у своєму багажі, – це ідеальне знання англійської. Для того, щоб навчатися на одному рівні з канадцями, ви мусите говорити з ними однією мовою так, наче вона ваша рідна. Саме тому встановлені високі вимоги до балів екзамену IELTS. Для вступу на бакалаврат студент повинен набрати 6.0-6.5, а для магістратури бали мають бути ще вищими − 6.5-7.0. Тож якщо ви мрієте про успішну кар’єру в Канаді, а англійська все ще на трієчку, вам варто серйозно напружитися і постаратися.

Післядипломна освіта та магістратура тривають від 1 до 3 років, залежно від спеціальності. Якщо журналістика і менеджмент займуть у вас лише рік, то на ІТ та інженерію піде від двох до трьох років. Також у Канаді, на відміну від України, не один старт навчання, а три − у вересні, січні та травні. Якщо ви не встигли до початку навчання – не біда. Вам не потрібно чекати цілий рік. Але тут також є свої нюанси, тому що на одній спеціальності може бути три старти за рік, на іншій – два. Все залежить від кількості студентів та складності матеріалу.

Університет Манітоби - найпопулярніший канадський ВНЗ серед закордонних студентів (закрема й українців). Фото з сайту STUDWAY.
Університет Манітоби – найпопулярніший канадський ВНЗ серед закордонних студентів (закрема й українців). Фото: umanitoba.ca

А зараз – чи не найінформативніша частина, найбільш наповнена цифрами. Йтиметься про ціни. Рік навчання у вищому навчальному закладі Канади коштуватиме вам близько 15 000 CAD (11 257 USD). Також у вас є три варіанти проживання:

 • підселення до сім’ї, що обходитиметься в 800 CAD (600,4 USD) за місяць;
 • проживання в резиденціях (гуртожитках) – 900 CAD (675,46 USD) за місяць;
 • ви можете винаймати квартиру чи кімнату самі або з іншими студентами. Незручність у тому, що домовитися за квартиру, перебуваючи в Україні, майже неможливо. Все тому, що власники хочуть знати і бачити, з ким мають справу. Цей варіант можна реалізувати вже після вступу.

Вибираючи ВНЗ в Канаді, потрібно одразу ж відмовитися від українського сприйняття університету і коледжу. Там все зовсім не так, це два повноцінні вищі навчальні заклади. Основна різниця в багажі знань, який вам дають. Якщо університет – це теорія, то коледж – практика. Під час навчання в коледжах вас забезпечать великою кількістю неоплачуваних та оплачуваних стажувань, де ви матимете можливість з головою зануритися в справжню роботу, здобудете досвід та навички для майбутнього блискучого резюме. У коледж в Канаді варто вступати тим, хто бачить себе в бізнесі і застосуванні знань на практиці. Університети ж мають наукове спрямування, теоретичне. Цей шлях обирають люди, які планують поєднати своє життя з лабораторіями, архівами, дослідами. Магістратура в канадських університетах − науково-дослідницька і є відповідником українській докторантурі. Канадці, як і американці, не вступають туди «просто так, диплом бакалавра отримав – одразу і магістром стану». На магістратуру йдуть тоді, коли вже досягли певного рівня в професії, мають солідний стаж і вирішили стати ще досвідченішим кадром. Саме тому більша частина студентів-магістрів віком 30+. І варто помітити, що у зв’язку з тим, що коледжі не зосереджені на науковості, в них немає саме магістратури, там просто післядипломна освіта.

pic3
70% випускників університетів і 90% випускників коледжів Канади знаходять роботу в перші 6 місяців

Думаю, що в деякого виникне логічне запитання: чому саме Канада? Отже, плюси канадської освіти:

 • Чому не США, Англія, Австралія чи Японія? Дешевше. Освіта в Канаді нічим не поступається вищепереліченим країнам, але обходиться дешевше.
 • Якість. За версією ЮНЕСКО, освіта в Канаді є другою за рівнем в цілому світі.
 • Канада − стабільна та безпечна країна.
 • Влада Канади зацікавлена в зростанні кількості іноземних студентів. Імміграція відіграє важливу роль у розвитку країни.
 • З працевлаштуванням вам допомагає ВНЗ, а не як в Україні вас відправляють у «вільне плавання», де ви топитеся в безробітті. В Канаді для навчальних закладів дуже важливі цифри, а особливо статистика працевлаштування випускників, бо від цього залежить їх авторитет і рейтинг.
 • Ідея канадської освіти в тому, що ти можеш вчитися весь час. Завдяки цьому Канаду вважають найосвіченішою країною світу. В Україні існує думка-стереотип, що ти спочатку вчишся в школі, потім університет і – досить з тебе, працюй. Більше часу і можливості в тебе вчитися не буде. Це дурниця. В Канаді ти вивчишся на одне, практикуєш. Потім, якщо є бажання, вступив на післядипломну освіту і опанував суміжну з твоєю спеціальність. Один-два роки, а цінність як робочого кадру зросла неймовірно! Через років п’ять зібрався з думками і знову пішов навчатися, щоб опанувати зовсім невідомий фах. Знаходячи час для додаткового навчання, для додаткової освіти, люди не стоять на місці, різносторонньо розвиваються, вони збагатять будь-яку компанію, тому й не отримають відмови від роботодавця.
 • Мультикультуралізм країни. Попри дві державні мови, в Канаді розмовляють 140 мовами світу. Політика збереження та розвитку культурних особливостей всіх націй виключає можливість утисків за національною чи расовою ознакою.

Як я вже писала вище, для канадських вишів важливо, щоб їх випускники були забезпечені роботою, якщо це не так, то це сором для закладу, що випустив у світ погані кадри. От би українським університетам такі принципи! Звертаючись до цифр, ми бачимо приємну статистику: 70% випускників університетів і 90% випускників коледжів Канади знаходять роботу в перші 6 місяців. І ще один приємний факт для українців: після навчання ви маєте право працювати в Канаді такий термін, який ви витратили на здобуття освіти в ній. Майже половина українських студентів приймає рішення залишитися в Канаді і подають заяви на постійне проживання.

1 Comment

 1. Дякую авторові! Живу в Канаді і можу підтвердити правдивість статті. Проте, як на мене, вона трохи гіперболізована в негатив щодо України і трохи в позитив щодо Канади. Я намагаюся дотримуватись думки, що все доволі відносно.
  Наприклад, я не думаю, що в Україні випускник ВУЗу не знаходить роботу за півроку. Мені здалося, в цифрах не було наголосу на роботі по спеціальності…
  Плюс вкладаючи 300 тис. грн в рік у свою самоосвіту, курси, семінари, підвищення кваліфікації тощо, ви точно не програєте в шансах працевлаштуватися випускникові канадського ВУЗу 🙂
  Інша річ, що для більшості – це можливість імігрувати, але це вже інша тема )
  Від себе додам:
  1) коледжі трохи дешевші
  2) шанси працевлаштуватись залежать ще і від місця проживання, якщо брати ідеальний експеримент )

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *