5
0
Оксана Баняс. Фото Ігоря Полянського

4 квітня студенти факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка мали нагоду поспілкуватися з черговою цікавою гостею. Цього разу до 350 аудиторії завітала Оксана Баняс. Родом із Моршина, вона навчалась, а зараз працює в Університеті інформаційних технологій та менеджменту (далі – УІТМ) в Жешуві (Польща).

Головною темою лекції стала наукова робота Оксани Баняс про польські ЗМІ в Україні. Гостя поділилася зі слухачами своїм аналізом 12-ти номерів «Кур’єра Галіційського» і зробила власні висновки про польсько-українські відносини в суспільній сфері.

«Польська діаспора в Україні входить у п’ятірку найчисельніших національних меншин. І становить вона 0,3% населення, а це – 144 000 людей, – розповідає Оксана Баняс. – Головним джерелом інформації про Польщу в Україні є ЗМІ». Саме тому, безперечно, «Кур’єр Галіційський», як і інші польські медіа в нашій державі, зацікавлений у максимально позитивному висвітленні життя своїх головних читачів та країни, яку вони представляють. Так, у всіх випусках газети, які аналізувала Оксана, помічається тенденція «рекламування» Польщі та її найкращих вчинків стосовно України.

Розмовляли про польсько-українські відносини. Фото Ігоря Полянського

У 2015 році зросла кількість статей про Польщу й Україну як певну геополітичну спільність. Про ті події, які викликають історичні суперечності, «Кур’єр Галіційський» пише як про «спільний біль» обох країн, в якому не винен хтось один. Також газета щедро розповідає про усі позитивні новини, які стосуються співпраці Польщі та України.

«Як показують результати досліджень та опитувань 2014 року, Польща виступає в очах українців як символ політичного та економічного успіху, адже за досить короткий час цій країні вдалося багато чого досягти», – розповідає гостя. Також українці вважають своїх західних сусідів чесними, толерантними та доброзичливими людьми, а 84% респондентів добре оцінюють польсько-українські стосунки.

Лекцію відвідали й викладачі факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка. Фото Ігоря Полянського

Однак, зважаючи на недавній закон про збереження національної пам’яті, польські ЗМІ, за словами Оксани Баняс, доволі негативно презентують Україну та українців. Так само, зрештою, поводяться й українські медіа. «Очевидно, в Україні є більше негативної інформації про Польщу, ніж в Польщі про Україну. Та ця інформація вже йде на спад», – вважає дослідниця.

Але, як стверджує гостя, така ворожнеча помітна лише у ЗМІ, а на побутовому рівні стосунки між сусідами в межах кордонів Польщі – такі ж, як і раніше.

«А в найкращому світлі польські ЗМІ показують Велику Британію, Францію і США, через тісну наукову співпрацю та можливості еміграції», – розповідає Оксана Баніас.

Найгірше ставлення у польських ЗМІ, як у межах своєї країни, так і в діаспорних виданнях, – до Росії. До прикладу, в тому ж «Кур’єрі Галіційському» Оксана Баняс не знайшла жодної позитивної згадки про нашого північно-східного сусіда.

Аудиторія чекає початку лекції. Фото Ігоря Полянського

Окремо лектор розповіла студентам про переваги навчання у польських ВНЗ для української молоді. Виявляється, на одну лише стипендію за практику старанний студент зможе повністю покрити орендну плату за квартиру та ще й мати в залишку суму, що дорівнює мінімальній заробітній платі у Польщі.

«Вже з 1 березня наші студенти почали брати участь у першому етапі студентських навчальних практик, які, звичайно ж, погоджені з розкладом занять, тому студентам не треба пропускати пари чи переводитись на заочну форму навчання. За це щомісячно студенти отримують 2500 злотих, що в перерахунку на витрати польського студента дозволяє заплатити за квартиру, харчування та основні потреби, та ще й мати 1500 злотих решти».

А коштуватиме навчання в УІТМ від 37 190 до 61 000 гривень за рік – залежно від форми навчання та факультету.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *