2
0
Фото зі сторінки Human Library Kharkiv у Facebook
Фото зі сторінки Human Library Kharkiv у Facebook

Взяти Книгу може лише зареєстрований читач. Можна взяти лише одну Книгу за раз. Потрібно поводитись з книгою обережно та акуратно. Книгу необхідно повернути у визначений час. Здавалось, це звичайні правила будь-якої міської чи шкільної бібліотеки, які усі знають ще з дитинства. Але якою буде ваша реакція, якщо ми додамо й дещо інші приписи? Читач зобов’язаний повернути Книгу в тому ж моральному стані, в якому він її отримав. Книга має право не відповідати на ті питання, які їй ніяково обговорювати. Книга може закінчити розмову, якщо відчує, що Читач погано поводиться з нею або принижує її.

Саме такі вимоги почули відвідувачі заходу під назвою «Living Library Weekend in Lviv», який відбувся 23 липня у Стрийському парку. Організували такий незвичний захід активісти із різних міст: «Human Library Kharkiv», ГО «Інститут українських студій» та «Містки громадської активності». День перед цим також відбувся тренінг для усіх охочих, на якому розповідали про особливості організації заходу у вигляді живої бібліотеки.

Ну а тепер розкажемо, що ж це за подія, де Книги можуть відмовляти Читачам, а Користувачі мають з повагою ставитись до їхнього морального стану. Жива бібліотека – це формат зустрічей з людьми (живими книгами), які говорять відкрито про себе і про те, що робить їх особливими. Мета такого проекту – знищити стереотипи та упередження, які існують у світі та у межах конкретної країни. Щоб подолати ці бар’єри, нав’язані суспільством, Книгами зазвичай стають люди, які зазнають дискримінації в суспільстві. А щоб відвідини живої бібліотеки були ефективними та змінювали світогляд відвідувачів, організатори радять їм обрати саме ту книгу, яка викликає найменше симпатії.

Перша жива бібліотека з’явилась у Данії 11 років тому на музичному фестивалі, після чого проект набув популярності та дозволив жителям майже 50 країн «почитати» живі книги. В Україні про такий формат заходів знають одиниці, і більшість із них – самі організатори та Книги. Хоча нашому консервативному суспільству схожі проекти необхідні, як ліки проти цькування і засудження тих, хто виділяється з маси.

Фото зі сторінки Human Library Kharkiv у Facebook
Фото зі сторінки Human Library Kharkiv у Facebook

Саме з метою вилікувати львів’ян від стереотипів організатори розставили на площі перед «Сенсотекою» 8 столиків із Книгами. Кожен із зареєстрованих відвідувачів міг відкрити для себе новий погляд на деякі речі завдяки розмові з веганом, відкритим геєм чи небінарною персоною. Розмова з колишнім наркозалежним могла допомогти Користувачеві вберегтися від фатальних помилок. Щоб набратись натхнення, варто було «почитати» мандрівника, який відвідав 21 країну, чоловіка, який раптово втратив зір у 49 років, або EVS-волонтерку, яка провела 8 місяців у Франції. А якщо вас вразила сама ідея заходу, варто поспілкуватись із Книгою під назвою «Організаторка Живої Бібліотеки», яка розповість про труднощі та мету організації цієї події.

Шкода, що проект «Жива бібліотека» не надто популярний в Україні, адже знищення стереотипів – це важливий крок назустріч вільному мисленню та порозумінню між різними людьми. І немає кращого способу вилікуватись від упереджень, ніж зустрітися віч-на-віч із тим, хто викликає обурення, а то й огиду, і вислухати його погляд на світ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *