4
0

aferisty_700-400

Українські телеглядачі губляться в океані розважальних програм на Новому каналі, які створюють зі шлейфом «справді вартісні». І вже далеко не секрет, а вердикт: чимало молоді натискають вимикач і завершують «спілкування» з телевізором раз і назавжди. Це й не дивно, увесь шлак, котрий зібрали для того, аби «інформувати» чи «збагачувати» громаду, перетворився у суцільний «процес розваги» і потік неякісного контенту. Так, український глядач вибагливий, та все ж замість того, щоб задовольнити його апетит, в ефір випускають цілком нелогічні проекти, які намагаються шокувати свого «клієнта» і зазомбувати його біля голубого екрану.

Аналізуючи телепередачі Нового каналу, я натрапила на програму «Аферисти в сітях», яка зацікавила мене ще до написання цієї рецензії.

Довідка: «Аферисти в сітях» – рубрика проекту «Абзац», що покликана вберегти людину від афер, якими просто кишать простори соціальних мереж. Ведуча Олена-Христина Лебідь викриває шахраїв в дуже тонкому та екстремальному середовищі – коханні. За час знімання проекту вона побувала більш, ніж на 300 побаченнях, на яких з нею поводились не зовсім по-кавалерському.

Разом із командою ведуча проводить журналістські розслідування: виставляє власні анкети на сайтах знайомств, перевтілюється чи то в наївну студентку, чи в багату самотню жінку. Зрозуміти поведінку шахрая їй допомагає психолог, з яким Олена-Христина аналізує анкету «підопічного», його манеру вести розмову. Іноді вони висиджують дні і ночі, аби спіймати «того самого». Зйомки ведуть прихованими камерами, поблизу ведучої завжди двоє охоронців та знімальна група, щоправда, або сховані в авто, або вдають звичайних перехожих. Більша частин аудиторії – жінки.

«Для них я – обычная симпатичная девушка. А, значит, меня можно брать в оборот для своих черных замыслов. Ловлю аферистов разного профиля. Список может продолжаться и включает в себя и маньяков, и шизофреников, и даже насильников! Когда я внедрилась в сети, то поняла, что 60-летний дедушка, выдающий себя за 23-летнего парня, – это цветочки по сравнению с тем, что там на самом деле водится! В сетях действительно страшно. И аферистов там просто пруд пруди», – розповідає Олена-Христина Лебідь для сайту «Телекритика».

На сайті «OTSYVua.net» телеглядачі виставили оцінку «Аферистам в сітях». Загальний бал – 3.9 з 5 – дає зрозуміти, проект вдався. 72,7% глядачів проголосували ЗА, і лише 27,3 % – ПРОТИ.

Ведуча на «побаченні» з шахраєм. Знімає таємна камера
Ведуча на «побаченні» з шахраєм. Знімає таємна камера

Читаючи відгуки глядачів програми «Аферисти в сітях», я знайшла чимало коментарів-зізнань жінок, які справді в своєму житті потрапляли «в сіті» шахраїв. Така програма, стверджують вони, попереджає про наслідки знайомств з чоловіками у соціальних мережах.

«В те же дни, когда я посмотрела эту передачу, со мной знакомится один мужчина. Это оказался тот самый аферист, с этой самой передачи. Мужчина, представляющийся всем доктором и живущим за границей. Естественно, создавая свои профили на сайтах знакомств он о себе пишет липу. А еще ворует чьи то фото. Но я ему больше не отвечала, а на сайте знакомств он мои вопросы не читал. На днях свой профиль удалил. Что я его раскусила, возможно он не понял. Но понятно одно, что он выбирает очень наивных и влюбчивых лохушек, а я ему не по зубкам оказалась», – відгук пані Олени на сайті «Отзовик».

Утім, після перегляду таких коментарів я переконалася, що глядачі вбачають у програмі все ж більше мінусів, аніж плюсів. Багато людей не розуміють для чого закривати обличчя аферистів, як чинять з впійманими шахраями і чому про це не розповідають? Якщо справу передають в суд, тоді чорний квадрат на обличчях в прямому ефірі стає цілком зрозумілим, адже до рішення суду журналіст не має права звинувачувати когось. Але все ж глядачеві істинної причини не кажуть.

Я вважаю, програма має два обличчя. Майже у кожному випуску ведуча пояснює схеми шахрайства, тобто те, як діють та обманюють аферисти людей в матеріальному чи навіть сексуальному плані. І тут знову-таки думки глядачів розійшлися. Одні вважають, що це потрібно задля того, аби вивчити тактику шахраїв, інші налаштовані більш негативно. Адже усі поради можна використати «проти себе»: хтось захиститься інформацією про можливий обман, а хтось нею скористається, щоб розробити власні афери.

«Несомненно в передаче есть полезная информация, которую нужно принять на вооружение всем тем кто сидит в сети(т. е. на сайтах знакомств) и не только. Я не считаю что на сайтах знакомств сидят одни аферисты, но все же… Предупрежден, значит вооружен. Некоторые сюжеты, показанные в передаче, могут коснуться каждого из нас, кто покупает чтолибо с рук и хочет при этом ощутимо сэкономить. Например, сюжет про покупку плазмы и мобильного телефона. Считаю это полезной информацией для каждого. Не помешает знать, как могут “обуть“», – стверджує на сайті «Отзовик» одна з глядачок програми «Аферисти в сітях».

Олена-Христина Лебідь демонструє фокус "на 600 євро"
Олена-Христина Лебідь демонструє фокус «на 600 євро»

Ще один величезний мінус програми в тому, що часто Олена-Христина Лебідь грає не лише жертву, а, й навпаки, виступає в ролі шахрайки, а потерпілими стають звичайні мирні жителі міст, до яких у кінці афери підходять і просять вибачення без урахувань психологічного стану тієї чи іншої людини. Як би там не було, кожна афера – це стрес. А знати «психічну планку» кожного «обраного» неможливо.

Кожна програма повинна мати власний сценарій, і «Аферисти в сітях» не виняток. Чим більшої популярності набирало шоу, тим більш гострі та ризиковані ситуації обігравала ведуча. Її били, шокували, емоційно знущалися над нею, охоронці не рятували вчасно, аферисти обманювали ведучу. Як наслідок – команда «по-справжньому» залишалася без нічого і, звісно, кожен момент «заливали» в ефір. І тут вже як сказати: одні глядачі ще більше прив’язуються до телевізорів, інші перестають довіряти програмі взагалі.

«Мене блокували сайти знайомств, мене чекали під під’їздом, мені писали «підбадьорливі» листи з погрозами – і все ж аферисти опинилися в сєтях. Добре, що, коли мене почали блокувати сайти знайомств, ми вже відзняли все!», – розповідає пані Лебідь для сайту «Телекритика».

Якщо уважно відслідковувати кожен випуск програми, можна зустріти і так звані «ляпи»: мікрофон не в тієї людини, що потрібно, «нове» крадене авто, насправді 10-літньої давності, тінь оператора в той час, коли зйомка ведеться нібито таємними камерами тощо.

Чи дивитися «Аферистів в сітях» вирішувати Вам. Скажу тільки одне: під час перегляду будь-якої програми варто пам’ятати, що кожне шоу налаштоване на високі рейтинги, заради яких продюсери робитимуть все, аби заманити Вас поближче до голубих екранів.

1 Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *