1
0

synia-ptakha15 березня у Львові відкрили виставку картин української художниці Ірини Фартух під назвою «Синя птаха». Свої роботи мисткиня представила у галереї «Зелена канапа». Переглянути їх можна до 3 квітня. Ірина Фартух – авторка 17 персональних виставок. Також вона відома своїм фігуративним живописом у Канаді, Ізраїлі, Угорщині та Польщі. Художніми об’єктами мистецького показу в «Зеленій канапі» стали різноманітні пернаті: і зовсім реальні («Лелека», «Півник»), і фантастичні («Птах Щастя», «Синя птаха»).

За словами авторки картин, вона завжди обожнювала ці тендітні створіння.

– Пам’ятаю, як у дитинстві постійно малювала зозульок, – розповідає п. Ірина. – Чому – сама не знаю. Чимось вони мене приваблювали. Хоча, зізнаюся, зозулі тоді ще й не бачила, але чула, як вона кує. А у своєму батьківському краю – місті Збараж, що на Тернопільщині, знайшла для себе нових улюбленців – червоненьких дятлів.

– Які почуття Ви хотіли передати своїми картинами? цікавлюся у художниці.

– Дуже хочу, щоб у такий важкий час люди були добрішими, не розпорошувалися, а ставали ближчими, – відповіла вона.

Це пояснює веселкове різнобарв’я відтінків на полотнах. Адже, споглядаючи таку розмаїтість і яскравість, весь негатив просто розвіюється.

– Коли з’явилася ідея влаштувати саме такий показ?

– Зараз для мене є важливими картини на етнічну тематику, щось патріотичне, національне. Тому ідея про виставку, присвячену птахам, була зовсім спонтанною. Таку оригінальну тему вигадала керівник галереї «Зелена канапа» Олеся Домарадзька.

Ірина Фартух та Олеся Домарадзька
Ірина Фартух та Олеся Домарадзька на відкритті виставки «Синя птаха». © Роман Метельський

– Птах – це хороший об’єкт для художнього зображення, – підтримує розмову п. Олеся. – Він завжди вважався символом людської душі, адже вона не прив’язана до тіла, як і птах не прив’язаний до землі, і завжди може від неї відірватися. Також птиці посідали важливе місце в українській народній культурі.

Своїм професійним поглядом куратор «Зеленої канапи» відзначила оригінальну техніку Ірини Фартух – білий мерехтливий контур, присутній на усіх полотнах.

– Не всі митці можуть застосувати його так, щоб картина танцювала. Ірина Фартух має особливе чуття, завдяки якому її роботи наче оживають, стають реальними, – поділилася своїми враженнями молода мисткиня.

– Яке полотно Вам сподобалось найбільше?

– «Вогники на балконі». Воно несе в собі дух Нового року і Різдва. Кольорові світлячки, веселі барви створюють справжній передсвятковий настрій.

«Вогники на балконі»
«Вогники на балконі»

За хвилиною слави Ірини із гордістю в очах спостерігала і її мама – Аделя Франківна. Саме вона за ручку відвела маленьку донечку у тодішній Будинок піонерів на гурток малювання. Прикметно, що жінка теж має нахил до творчості: викладала образотворче мистецтво, хоч сама за спеціальністю філолог. Видно, що справжній талант закодований на генетичному рівні.

Подруга Ірини з дитинства Віра також у захваті від нової виставки.

– Іра тримала від мене в таємниці свої задуми, тому ці картини стали для мене неймовірним сюрпризом. У мене просто нема слів! Лише подумайте: як у такий важкий для всіх нас період їй вдалося знайти у своїй душі цю палітру кольорів?!

Відвідувачка виставки львів’янка п. Ганна зізналася, що, надихнувшись різнобарвними полотнами, пригадала давно забутий вірш про весну і пташині трелі, який написала ще у восьмому класі.

Справді, роздивляючись картини Ірини Фартух, мимоволі поринаєш у щасливе кольорове дитинство. Одразу ж виринають із пам’яті фантастичні жар-птиці із бабусиних казок, білі лелеки, що звили гніздо на хаті в селі твого дитинства. Згадуєш, як разом з мамою акуратно виводили голубів і зозульок на великодніх писанках. Від метушливого різнобарв’я в душі прокидається щось рідно-далеке, лагідне, тепле, незаконно приспане метушнею і вічними турботами великого міста.

Назва виставки – символічна. За твором бельгійського письменника Моріса Метерлінка, Синя птаха – це птаха щастя. За нею не треба вирушати у далекі мандри. Вона живе в кожному домі. Та якщо ви все ж заблукали у своїх пошуках, то казкові полотна Ірини Фартух обов’язково допоможуть кожному віднайти Синю птаху у власній душі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *